🎙Andrei Prepeliță: ”Trebuie să ne revenim din euforie!”

FC Argeș continuă până la final lupta pentru intrarea în Top 6 după ce s-a impus cu 1-0 în partida de joi seară, de pe teren propriul teren, cu FCSB, din etapa cu numărul 29 din Liga 1. În urma acestui rezultat, piteștenii au acumulat 45  puncte, cu unul mai puțin decât FC Botoșani, ocupanta locului 6. Cele două formații se vor duela luni, de la ora 20.30, pentru ultimul loc de play-off, în ultima etapă a sezonului regular.  foto: Digi Sport

La finalul partidei, Andrei Prepeliță, antrenorul echipei noastre, a avut cuvinte de laudă la adresa elevilor săi pentru prestația avută în meciul cu FCSB, însă le-a transmis jucătorilor că trebuie să rămână concentrați. ”Am vorbit cu băieții, trebuie să rămânem concentrați, să fim axați pe refacere. Ne așteaptă un meci de care pe care la Botoșani. Trebuie să ne revenim din euforie și să ne refacem fizic și psihic. A fost un meci greu. Știam cu cine jucăm. Chiar dacă au avut absenți, au calitate bună. Am încercat să fim organizați, compacți și ne-am dorit să facem un pressing avansat, să îi punem sub presiune. Așa au greșit și ne-am creat ocazii în primele minute. Asta le-a dat un imbold jucătorilor. Am încercat să conservăm rezultatul și ne-a reușit. E o problemă a noastră. După ce marcăm, facem un pas în spate, nimeni nu le-a cerut asta. Am vorbit ca în a doua repriză să stăm avansați, eu credeam că ne mai trebuie un gol ca să câștigăm. Au avut câteva șanse, pe contraatac am mai avut și noi două situații. E bine că s-a terminat așa, vom analiza ce s-a întâmplat și mergem la Botoșani să ne jucăm șansa”, a declarat Prepeliță la flash-interviul de după meci.