Stadionul Tudor Vladimirescu, Bulevardul Constantin Brâncuși, Târgu Jiu, Gorj, 210201, Romania

Alb-violeții au părăsit Cupa României
Eliminați de un adversar modest!
Viitorul Pandurii Tîrgu Jiu – FC Argeș 1-0(0-0)
A marcat: Cioiu (min.88)
FC Argeș a fost eliminată din Cupa României în faza șaisprezecimilor după ce a pierdut cu 1-0, confruntarea de sâmbătă după-amiază, de la Târgu Jiu, cu Viitorul Pandurii, formație care activează în liga a doua. foto: Bogdan Craioveanu
Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Cioiu, cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar. Fotbalistul gorjean a finalizat cu un șut din interiorul careului o acțiune colectivă plecată de la jumătatea terenului, după ce reușise să se debaraseze destul de ușor de Leca care încercase să-l blocheze. Per ansamblu, evoluția echipei noastre a fost una foarte slabă, iar ocaziile de gol ale celor două combatante au putut fi numărate pe degetele de la o singură mână. În afară de golul din minutul 88, trupa lui Flavius Stoican a mai avut o singură oportunitate de a marca în minutul 62, când Buia a executat o lovitură liberă de la 30 m, iar Lixandru a reluat cu capul milimetric pe lângă bara laterală. Singura ocazie de gol a echipei noastre i-a aparținut lui Malele, cu 20 de minute înainte de final. Atacantul echipei noastre a reluat cu capul spre poartă din 6 m, însă portarul gazdelor a fost la post. S-a terminat 1-0, rezultat în urma căruia alb-violeții au părăsit competiția KO încă de la primul meci jucat din această ediție a Cupei României.
Viitorul Pandurii: Bodea – Chelariu (min.83 Ciul), Lixandru, Oros (cpt.), Dragu (min.90+2 Misarăș) – Mitrică (min.63 Copaci), Prejmerean, Chiorean, Gîrbiță – Buia (min.63 Paraschiv), Bădăuță (min.83 Cioiu).
Rezerve neutilizate: Rusu – Enache, Trancă, Ludușan.
Antrenor: Flavius Stoican
FC Argeș: Micle – Tofan, Maric, Leca, Mușat – Șerban (cpt.)(min.66 Prepeliță), Marakis, Meza Colli, Grecu (min.30 Maes) – I. Năstăsie (min.66 Drăghici), Malele.
Rezerve neutilizate: Greab – Honciu, Șerbănică, Mediop, Turda, Palic
Antrenor: Ionuț Moșteanu
Stadion: Municipal (Târgu Jiu – Gorj);
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi);
Asistenți: Stelian Slabu (Braşov), Doru Zamfir (Slatina); Rezervă: Ionela Alina Peşu (Craiova);
Observatori: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea), Bogdan Mihai Pâncu (Craiova).
Întrucât deținătorii drepturilor tv ai Cupei României nu și-au dat acordul scris pentru a putea transmite live video această partidă, meciul nu va putea fi urmărit și de suporterii echipei noastre. După terminarea meciului vom posta pe pagina noastră de facebook rezumatul acestei dispute.
Live text:
min.1: A început partida.
min.13: Șutul lui Grecu din afara careului este respins în corner de un fundaș gorjean.
min.14: Grecu reia cu capul spre poartă, balonul în lovește în mână pe un jucător de la Viitorul Pandurii, însă centralul Cojocaru nu acordă nimic.
min.29: Schimbare la FC Argeș. Iese Grecu, intră Maes.
min.39: Șerban trimite pe lângă poartă de la 25 m.
min.45: Prima repriză se încheie cu un scor alb.
min.46: A început repriza secundă.
min.60: Cartonaș galben Chiorean.
min.62: Buia execută o lovitură liberă de la 30 m, iar Lixandru reia cu capul milimetric pe lângă bara laterală.
min.63: Dublă schimbare la Viitorul Pandurii. Au ieșit Mitrică și Buia, au intrat Copaci și Paraschiv.
min.66. Dublă schimbare și la FC Argeș. Au ieșit Șerban și Năstăsie, au intrat Prepeliță și Drăghici.
min.69: Malele trimite cu capul din 6 m, direct în brațele portarului gorjean.
min.77: Leca primește un cartonaș galben pentru un fault întârziat.
min.78: Copaci trimite peste poartă din lovitură liberă de la 22 m.
min.82: Dublă schimbare la Viitorul Pandurii. Au ieșit Bădăuță și Chelariu, au intrat Cioiu și Ciul.
min.88: 1-0! Cioiu primește la 20 m de poarta piteșteană, întoarce un fundaș argeșean și trimite în plasă !.
min.90: De la marginea terenului s-au arătat minim 3 minute de prelungiri.
min.90+1: Schimbare la gazde. Iese Dragu, intră Misăraș.
min.90+3: Se termină partida. FC Argeș este eliminată din Cupa României de Viitorul Pandurii Târgu Jiu, formație de liga a doua.