Al doilea amical, a doua victorie! FC Arges – U Craiova II 3-1(1-0)

FC Argeș – U Craiova II 3-1(1-0)
Au marcat: Buhăescu(min.28), Panait(min.65), Nini Popescu(min.75)/ Trancă(min.56)

FC Argeș a câștigat vineri după-amiază cel de-al doilea joc de pregătire din această iarnă. Echipa noastră s-a impus cu 3-1 în confruntarea de pe propriul teren, cu U Craiova II, satelitul formației de primă ligă.

Disputa de pe terenul central al stadionului Nicolae Dobrin a fost un bun prilej pentru antrenorii Ionuț Badea și Adrian Iencsi de a testa toți jucătorii pe care îi au la dispoziție. Cei doi tehnicieni au folosit garnituri diferite în încercarea de a vedea potențialul fiecăruia. FC Argeș a deschis scorul la jumătatea primei reprize prin Vasile Buhăescu care a trimis cu capul în plasă în urma unei lovituri de colț după ce a scăpat din marcajul adversarului. Cu opt minute înainte de finalul primului mitan echipa noastră își putea dubla avantajul prin Ovidiu Rasoveanu, fotbalist venit de la Pandurii Târgu Jiu, însă acesta a trimis peste transversală din 6 m!. Craiovenii au ratat șansa de a restabili egalitatea după ce Markovic a trimis peste poartă din interiorul careului mic. Oltenii au restabilit egalitatea la zece minute după pauză prin Trancă care a trimis în plasă de la 16 m. Bucuria oaspeților nu a durat decât zece minute pentru că FC Argeș a marcat din nou prin Andrei Panait care a profitat de o respingere în față a portarului Păușescu. Alb-violeții s-au desprins decisiv pe tabelă cu un sfert de oră înainte de final. Șerbănică a fost un servant perfect pentru Nini Popescu care a trimis cu capul în plasă. Mijlocașul Andrei Blejdea își putea trece și el numele pe lista marcatorilor în două rânduri. Prima dată a zguduit transversala cu un șut de la 25 m, iar a doua oară, a trimis pe lângă poartă din centrarea lui Tofan. Pentru alb-violeți a fost ultimul test de verificare înainte de plecarea în cantonamentul din Antalya care este programat în perioada 2-14 februarie.

Caseta tehnică:

FC Argeș: Ducan – Oancea, Turda, Motroc, Mușat – Prepeliță, Șerban, Fundătureanu, Rasoveanu – Grecu, Buhăescu.
Rezerve: Micle, Agachi, Tofan, Panait, Oprescu, Dicu, Șerbanică, Brînzan, Moihedja, Matiș, Nini Popescu, Blejdea, Alin Popa. Antrenor: Ionuț Badea.

U Craiova II: Poenaru – Olteanu, Dobre, Briceag, Juncu – I. Popescu, Dobre, Petre, Trancă – Danciu, Markovic.
Rezerve: Paușescu, Enache, Mitran, Piciu, Vadasis, Croitoru, Mitru, Guță, Mituică, D. Popa, Ciolacu, Vulpe. Antrenor: Adrian Iencsi.

Livetext:
min.9: Turda trage din 6 m direct în portar și ratează deschiderea scorului.
min.11: Trancă centrează în careu, iar Markovic, din 2 m, șutează în brațele lui Ducan.
min.21: Mușat centrează în careu, Buhaescu deviază balonul, însă Poenaru respinge în corner.
min.28: 1-0! Gol FC Argeș!. Buhăescu trimite cu capul în plasă în urma unei lovituri de colț.
min.29: Prepeliță părăsește accidentat terenul de joc în urma unui duel cu un adversar.
min.37: Rasoveanu șutează peste poartă din 6 m și irosește o mare șansă de a majora scorul.
min.40: Trancă combină cu Markovic care finalizează cu un șut peste poartă din interiorul careului.
min.45: Prima repriza se termină cu un avantaj minim pentru echipa noastră.
min.46: A început repriza secundă.
min.56: 1-1! Craiova restabilește egalitatea prin Trancă care înscrie cu un șut de la marginea careului.
min.65: 2-1! Gol FC Arges!. Nini Popescu execută o lovitura liberă, portarul oaspeților respinge în față, iar Panait reia în plasă, din fața porții!.
min.75: 3-1! Gol FC Argeș! Șerbănică centrează în careu, iar Nini Popescu trimite cu capul în plasă!.
min.78: Blejdea trimite în bara transversală de la 25 m!.
min.81: Tofan centrează în careu iar Blejdea, din 6 m, reia peste poartă!.
min.90: Partida se termină cu scorul de 3-1 iar FC Argeș obtine a doua victorie în meciurile de verificare.