Andrei Stoica, folosit 30 de minute în înfrângerea cu Cipru

Selecționata U16 a României, pregătită de Victor Ene, a încheiat stagiul de pregătire din Cipru cu un eșec, 1-2, în fața naționalei gazdă.  foto: frf.ro

Partida s-a disputat miercuri, 16 februarie, pe stadionul Tasos Markou din Paralimni, după ce, în urmă cu două zile, cele două echipe remizaseră, 1-1, la Sotira. Dacă primul meci a fost de 80 de minute, cel de-al doilea a avut două reprize de câte 45 de minute. Golul naționalei noastre a fost marcat în minutul 2 de Marius Miruță. Ciprioții au replicat cu două reușite în minutele 9 și 34. În meciul de astăzi cu ciprioții, selecționerul a apelat și la serviciile lui Andrei Stoica. Mijlocașul echipei FC Argeș a fost folosit în ultimele 30 de minute, după ce în partida de luni nu a fost introdus în joc. Andrei Stoica evoluează cu FC Argeș în Liga Elitelor Under 16 și este pregătit de tandemul Cătălin Oprea – Mihai Ariciu. În prima parte a sezonului, Stoica s-a pregătit și cu FC Argeș U17, sub îndrumarea antrenorului Daniel Nicolae Ghiță.

Caseta tehnică:

România U16: Sandu – Dănăilă (min.60 Târbă), Fălcușan-cpt., Dragomir (min.81 Szoke), Tamași – Ciupei (min.72 Dumitrache), Brumă – Miruță, Băsceanu (min.60. Stoica), Păcuraru (min.72 Tudor) – Vermeșan.

Rezerve neutilizate: Munteanu – Gică, Ciobanu, Jurubiță. Selecționer: Victor Ene.

Lotul convocat pentru această acțiune:

Portari: Codruț Sandu (CSA Steaua), Rafael Munteanu (Farul Constanța);

Fundași: David Dănăilă (Concordia Chiajna), Luca Ciobanu (FCSB), Darius Fălcușan (U Cluj), Lenard Szoke (Csíkszereda), Costin Dragomir (Academica Clinceni), Alex Brumă (CSA Steaua), Răzvan Tamași (FCSB) Sergiu Gică (Farul Constanța);

Mijlocași: Alexandru Jurubiță (Academica Clinceni), Paul Ciupei (CFR Cluj), Luca Băsceanu (Farul Constanța), David Păcuraru (Farul Constanța), Marius Miruță (FCSB), Andrei Stoica (FC Argeș), Alessio Tudor (Petrolul Ploiești);

Atacanți: Ioan Vermeșan (UTA Arad), Ianis Târbă (FC Barcelona/Spania), Augustin Dumitrache (Universitatea Cluj).