Bîrzan şi Cătălin Barbu, rezerve cu Irlanda!

Echipa de fotbal a României Under 19, formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 1999, a disputat joi, cea de-a doua partidă amicală cu selecţionata similară a Irlandei.

Tricolorii au pierdut acest meci cu 2-1, golul selecţionatei noastre fiind înscris de George Merloi pe finalul disputei. Mijlocaşul legitimat la Rennes a transformat  o lovitură de la 11m, acordată în minutul 89, după un fault comis în careu asupra lui Dragomir. Selecţionerul Adrian Boingiu a apelat în acest meci şi la mijlocaşul lui FC Argeş, Radu Bîrzan. Acesta a fost introdus pe teren în minutul 78, în locul lui Drăguş. Atacantul Cătălin Barbu, celălalt jucător al echipei din Trivale convocat pentru această dublă cu Irlanda, a fost rezervă, însă selecţionerul nu a apelat la serviciile sale. În primul meci, disputat marți, tot în Spania, tricolorii Under 19 au fost învinși cu 1-0 de reprezentativa Irlandei. În acea partidă, Bîrzan a evoluat în ultimele zece minute, iar Cătălin Barbu pe finalul meciului. Aceasta a fost ultima acțiune a naționalei Under 19 înaintea Turului de Elită, care se va disputa în România, în perioada 21-27 martie. Adversarele noastre vor fi Ucraina, Suedia şi Serbia. Turneul se va desfășura la Mogoșoaia şi Buftea.

Echipa României: 12. Costache – 13. I. Gheorghe (Haruț 60′), 5. Vidrășan (Pădureț 46′), 25. Dima (C), 14. Trușescu (Micovschi 46′) – 21. Dulca, 8. Lazăr (Dragomir 46′) – 19. L. Gheorghe (Merloi 60′), 16. Cordea (Sîntean 46′), 4. Neciu (Grigore 78′) – 10. Drăguș (Bîrzan 78′). Rezerve: 1. Aioani, 18. Barbu, 15. Bogdan. Antrenor: Adrian Boingiu.