FC Argeş a ratat calificarea la faza semifinală a Turneului Gheorghe Ola

Luni şi marţi, la sala de sport de la Bradu, a avut loc faza zonală a Interligii de Iarnă-Memorialul Gheorghe Ola, competiţie rezervată fotbaliştilor cu vârsta de 10 ani. La întrecerea organizată de AJF Argeş şi FRF, cu finalitate pe ţară, FC Argeş, campioana fazei locale, nu a reuşit să facă pasul în faza semifinală a acestei competiţii.

Echipa pregătită de antrenorul Adrian Măluşanu a terminat întrecerea pe locul 2, într-o grupă care a fost câştigată de Academia FCSB. Alb-violeţii au avut un bilanţ de 2 victorii şi 2 înfrângeri, în timp ce roş-albaştri au fost singurii care au câştigat toate partidele jucate la acest turneu. Chiar dacă piteştenii nu au reuşit calificarea în elita celor mai bune 8 echipe din ţară, turneul a fost foarte util pentru juniorii clubului nostru care trebuie să înveţe din fiecare eşec şi să devină mai puternici pentru competiţiile viitoare. La faza semifinală a acestei întreceri participă câştigătoarele celor 8 faze zonale care vor fi împărţite în două grupe. La etapa finală se califică primele două clasate din cele două grupe.