Finala Cupei României, un vis neîmplinit!

FC Argeș – FC Voluntari 0-1(0-0) A marcat: Achim(min.85 pen.)
FC Argeș a ratat șansa de a juca o nouă finală de Cupa României după cea din 1965, pierdută în fața Universității Cluj. După ce a învins cu 2-0 în tur, FC Voluntari s-a impus la limită și în returul semifinalei de miercuri seară, de la Pitești. foto: Gabriela Neacșu
Unicul gol al partidei din Trivale a fost marcat pe finalul întâlnirii dintr-un penalty. Argeșul a avut șansa de a spera la o ”remontada” istorică, însă căpitanul Ionuț Șerban a ratat o lovitură de pedeapsă în debutul părții secunde. Mihai Popa, portarul ilfovenilor, a fost în zi de grație, reușind să pareze șuturile lui Șerban, Tofan și Dumitru. Și Alexandru Greab a închis bine buturile echipei noastre la șuturile lui Briceag și Nemec. FC Argeș a jucat în inferioritate numerică în ultimele zece minute după ce Boldor a fost eliminat în urma unui duel cu Tavares. La acea fază, centralul Cojocaru a dictat și lovitură de pedeapsă pentru ilfoveni, penalty-ul fiind transformat cu mare siguranță de Cosmin Achim. Cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar, mijlocașul Vadim Rață a încasat al doilea galben în timp ce se afla pe banca de rezerve. În cealaltă semifinală, programată joi, de la ora 19.30, în Bănie, se vor întâlni Universitatea Craiova și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. În tur, covăsnenii s-au impus la Sfântu Gheorghe, scor 2-1.
FC Argeş: Greab – Tofan, Turda, Miguel(min.37 Boldor), Latovlevici – Meza Colli(min.74 Palic), Raynov (min.74 Dumitrașcu) – Dumitru, Şerban, Tănase(min.74 Fatai) – Ganea. Antrenor: Andrei Prepeliță.
FC Voluntari: Popa – Ciobotariu(min.80 Achim), Tamaș, Armaş, Briceag(min.80 Vlad) – Droppa, Raţă(min.62 Meleke) – Varzim, I. Gheorghe(min.62 Tavares), Lopes – Nemec(min.77 Fulop). Antrenor: Liviu Ciobotariu
Cartonașe galbene: Dumitrașcu / Rață, Fulop, Droppa
Cartonașe roșii: Boldor(83) / Rață(86)
Arbitru: Adrian Cojocaru(Galaţi) / Asistenți: Mihai Marica(Bistriţa), Ciprian Danşa(Satu Mare)
Observatori: Mihai Andrieș, Andrei Ioniță