La trei minute de o mare victorie!

Viitorul Constanța – FC Argeș 2-2(0-1)
Au marcat: Gaztanaga(min.61), Ciobanu(min.90+2 pen.) / Malele(min.30 pen., min.57)

FC Argeș a fost la doar trei minute de prima victorie din deplasare din acest sezon de Liga I!. Echipa pregătită de antrenorul Ionuț Codruț Moșteanu a remizat 2-2, în confruntarea de duminică seară, de la Ovidiu, cu Viitorul Constanța. foto: fc viitorul.ro

Piteștenii au fost egalați în minutul 90+2 în urma unui penalty transformat de Andrei Ciobanu. La un duel care nu anunța nimic, Matei l-a faultat în suprafața de pedeapsă pe Mățan, iar centralul Moroiță a arătat punctul cu var. Din punct de vedere tactic, alb-violeții au făcut un joc foarte bun și nu au lăsat multe spații libere jucătorilor constănțeni care erau obișnuiți să combine în treimea adversă. Piteștenii au deschis scorul după o jumătate de oră printr-un penalty scos de Deslandes și transformat de Malele. În debutul reprizei secunde, FC Argeș își putea majora diferența pe tabelă însă Cojocaru a reușit să respingă șutul lui Meza Colli. Malele a fost foarte aproape de a realiza dubla, însă șutul său a trecut la o palmă de stâlpul din dreapta al porții lui Cojocaru. Atacantul de culoare al echipei noastre a reușit dubla în minutul 56 în urma unui contraatac inițiat de Meza Colli. Viitorul a redus din diferență în minutul 61 prin Gastanaga care nemarcat, a trimis în plasă cu un șut din afara careului, din poziție centrală. Același Gastanaga l-a pus la grea încercare pe George Micle, însă portarul piteștean a reușit să boxeze. Tot Micle a reușit să respingă și șutul lui Angel Martinez din afara careului. În ultimele 25 de minute ale partidei, antrenorul Ionuț Codruț Moșteanu a fost nevoit să opereze mai multe schimbări în echipa standard după ce Tofan, Malele și Deslandes au acuzat probleme medicale și au trebuit înlocuiți. Aceste mutări forțate au dereglat sistemul echipei noastre care până atunci funcționase aproape perfect. Portarul George Micle a trebuit să se recunoască învins în al doilea minut de prelungiri al meciului când centralul Andrei Moroiță a dictat penalty la un fault în careu al lui Matei asupra lui Mățan, fază la care mijlocașul argeșean a văzut al doilea galben și a fost eliminat. S-a terminat 2-2, rezultat în urma căruia FC Argeș a rămas pe locul 15, cu 5 puncte, obținute în opt etape, la fel ca Dinamo care ocupă locul 14.

Viitorul: Cojocaru – Dussaut (Artean 81), Mladen, Angel Martinez, De Nooijer – Ciobanu, Gaztanaga, C. Matei (Casap 66)- Stoian (Ely Fernandes 46), Luckassen (Fernandez 26), Măţan.
Rezerve neutilizate: Căbuz – Benzar, Pitu, Grameni. Antrenor: Ruben De La Barerra

FC Argeş: Micle – Tofan (Şerbănică 66), Leca, Deslandes (Turda 71), Muşat – R. Grecu, I. Şerban, Prepeliţă (Honciu 79), G. Matei – Meza Colli – Malele (Mediop 65).
Rezerve neutilizate: Greab – Barbu, A. Popa, Năstăsie, Drăghici. Antrenor: Ionuţ Codruţ Moşteanu.

Arbitru: Andrei Moroiță
Arbitri asistenți: Radu Ghinguleac, Mircea Grigoriu
Arbitru rezervă: Bogdan Dumitrache
Observator joc: Ion Mironaș
Observator arbitri: Augustus Constantin

Cum s-au marcat golurile:

min.30: 0-1! Dussaut îl faultează în careu pe Deslandes, centralul Moroiţă arată penalty care este transformat de Malele.

min.57: 0-2! Malele înscrie cu un şut la colţul lung în urma unui contraatac iniţiat de Meza Colli.

min.61: 1-2! Gastanaga îl învinge pe Micle cu un șut plasat din afara careului.

min.90+2: 2-2! Matei îl faultează în careu pe Mățan, centralul Moroiţă îl elimină pe fotbalistul piteştean şi arată penalty care este transformat de Ciobanu.