Liderul îngenunchiat la Pitești!

FC Argeș – Dunărea Călărași 2-0(1-0).
A marcat: Raul Costin(min.30, min.90)

FC Argeş a obținut luni seară o victorie de palmares în confruntarea de pe propriul teren cu liderul ligii secunde, Dunărea Călărași. Echipa noastră s-a impus cu un 2-0 meritat, la capătul unui meci destul de echilibrat, pe care piteștenii au știut să-l gestioneze foarte bine, atât pe faza defensivă, cât și în ofensivă.
Golurile echipei noastre au fost reușite de căpitanul Raul Costin, care la cei 32 de ani a demonstrat că este un fotbalist pe care se poate conta și în sezonul viitor. Trupa lui Dan Alexa care nu mai pierduse de 32 de etape, nu a arătat la Pitești ca o echipă care din toamnă va juca în prima ligă. După un sfert de oră de tatonare, alb-violeții au pus stăpânire pe meci și au crescut presiunea pe adversar. Insistența echipei noastre a dat roade și pe tabela de marcaj, mijlocașul Raul Costin reușind să deschidă scorul cu un sfert de oră înainte de finalul primului mitan. La pauză, Alexa face două mutări în ofensivă în încercarea de a forța egalarea, însă tot vulturii lui Emil Săndoi continuă să fie vioara întâi. Piteștenii reușesc desprinderea pe tabelă în minutele de prelungire prin Raul Costin care l-a surprins pe Cezar Lungu cu un șut în vinclu, din preajma careului de 16 m. Nervii oaspeților cedează iar fundașul Bogdan Manole primește al doilea galben pentru un fault și este eliminat. ”Chirugul Alexa” este ca un leu în cușcă pe banca tehnică și protestează la orice decizie a centralului care are intenția de a-l trimite în tribune, dar se razgândește brusc. Rolul de circar este preluat de jucătorul Vali Munteanu care după ce îi trage o înjurătură centralului Lucian Rusandu, este eliminat deși se afla pe banca de rezerve!. În urma acestui succes, FC Argeș acumulează 62 de puncte și urcă pe poziția a 4-a a clasamentului, la egalitate cu CS Afumați. În runda următoare, echipa noastră ar fi trebuit să joace în deplasare cu Luceafărul Oradea, formație care s-a retras din cauza problemelor financiare. Trupa lui Sandoi va lua 3 puncte la masa verde iar în ultima etapă a ligii secunde, programată pe 2 iunie, FC Argeș va întâlni la Pitești, pe UTA Arad.

FC Argeş: N. Grecu – Tofan, Vişa, Şerbănică, Stan – R. Costin (cpt.), Şerban – R. Grecu (min.66 Oancea), Martin (min.83 Tăbăcariu), Năstăsie – Buhăescu (min.90 Cotigă). Antrenor: Emil Săndoi
Dunărea: Lungu (cpt.) – Ţenea, Dobrosavlevici, Manole, Tomozei (min.67 Mendy) – Missi Mezu, Pană, Puşcaş, Stoica – Spehar (min.46 Alexandru), Rus (min.46 Doman). Antrenor: Dan Alexa
Arbitri: Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe), Andrei Nicolae(Timisoara), Călin Cimponeriu(Lugoj).
Observatori: Vasile Bratu (Slobozia), Traian Marcu (Sibiu).
Stadion Nicolae Dobrin, spectatori 1500.
Cartonaşe galbene: Năstăsie, Şerban, Martin, Raul Costin, Şerbănică, Vişa / manole, Doman, Mendy
Cartonaşe roşii: Manole(min.85), Vali Munteanu(min.90+2)