Spectacol cu eurogoluri în Trivale!

FC Argeş – UTA Arad 4-1(2-1)
Au marcat: Grecu (min.15), Drăghici (min.39), Dumitru (min.88), Malele (min.90) / Albu (min.10)
FC Argeș a mai făcut încă un pas uriaș pentru rămânerea în Liga I și în sezonul viitor după ce a câștigat cu 4-1 confruntarea de marți seară, de pe propriul teren, cu UTA Arad. Echipa pregătită de cuplul de antrenori Andrei Prepeliță-Mihai Ianovschi a făcut cel mai bun meci din acest play-out, dominându-și adversarul la toate capitolele. Foto: Gabriela Neacșu
Piteștenii s-au văzut conduși în minutul 10 după o fază creată de Roger și Petre, finalizată de mijlocașul Alexandru Albu. Câteva zeci de secunde mai târziu, Petre a avut șansa de a majora avantajul oaspeților, însă Mușat a salvat de pe linia porții. Bucuria arădenilor nu a durat prea mult timp pentru că Robert Grecu a restabilit egalitatea cu un șut din interiorul careului care s-a dus în plasa laterală. Piteștenii au mai marcat încă o dată până la pauză prin Stephan Drăghici care a reluat din foarfecă o centrare venită de pe stânga. După revenirea de la cabine, piteștenii au crescut presiunea pusă pe adversar. Drăghici a fost aproape de a reuși dubla, însă Iacob a reușit să respingă lovitura de cap a acestuia. Argeșenii au reușit să se desprindă decisiv pe tabelă cu două minute înainte de finalul partidei. În urma unui contraatac al alb-violeților, Cristi Dumitru a rămas singur cu Iacob pe care l-a lobat elegant. Scorul final a fost stabilit de Cephas Malele care l-a învins pe portarul utist cu un șut la colțul lung. În urma acestei victorii, FC Argeș a ajuns la 27 de puncte și a urcat pe locul 2 al play-out-ului, cu cele 27 de puncte, cu două mai puțin decât lideru Chindia Târgoviște. Următorul meci al echipei noastre este programat vineri, 30 aprilie, de la ora 17.30, în deplasare, la Mediaș, cu Gaz Metan.
Caseta tehnică:
FC Argeş: Greab – Tofan, Maric (Boldor 78′), Turda, Muşat – Meza Colli, Şerban (Teles 90+1′) – Grecu (Honciu 72′), Palic (De Jonghe 72′), Drăghici (Dumitru 72′) – Malele.
Rezerve neutilizate: Croitoru, Leca, Barbu, Năstăsie. Antrenori: Andrei Prepeliță și Mihăiță Ianovschi.
UTA Arad: Iacob – Peteleu, Erico, Ilie, Shlyakov – Roger (Rus 64′), Albu, Vorobjovas (Roşu 85′), Rusu (Miculescu 78′) – Hora (Buhăcianu 78′), Petre (Bustea 64′).
Rezerve neutilizate: Balauru, Melinte, Roumpoulakou, Antal. Antrenor: Laszlo Balint.
Cartonașe galbene: Turda
Arbitru: Lucian Claudiu Rusandu
Asistent 1: Alexandru Cerei
Asistent 2: Marius Marchidanu