Stoican: „Calitatea jucătorilor a făcut diferenţa!”

La finalul meciului de Cupă cu FC Argeş, câştigat de Politehnica Iaşi cu 2-1, Flavius Stoican, antrenorul moldovenilor s-a declarat mulţumit că echipa sa a realizat ce şi-a propus. După meci, principalul oaspeţilor a subliniat că diferenţa pe tabela de marcaj a fost făcută de calitatea jucătorilor săi.
Oficialul grupării din Liga I afirmă că FC Argeş a dat o replică destul de bună: „De când s-a tras la sorţi ne aşteptam să fie o partidă grea. Noi ne-am pregătit pe terenul de antrenament al celor de la Mioveni. Pentru asta vreau să le mulţumesc oamenilor de acolo. Ne-am antrenat şi pentru un meci de 120 de minute, dar şi pentru penaltiuri. Ştiam că este o partidă grea dar am reuşit să ne calificăm. Sunt bucuros că nu am cedat, deşi am fost conduşi. Am crezut până la final că putem întoarce rezultatul. Au fost şi jucători pe care eu i-am protejat pentru acest meci. Mă refer la Frăsinescu, Jo şi Qaka, trei jucători foarte importanţi. Astăzi Pedro şi Platini şi-au împărţit timpul, 45 cu 45 de minute. Până la urmă toate lucrurile au ieşit aşa cum mi-am dorit cu toate că am suferit o perioadă de timp. Am avut situaţii în prima repriză dar nu am reuşit să le concretizăm. Spătaru, Cristea şi încă o situaţie… În a doua repriză am primit un gol din penalti dar nu am cedat. Am întâlnit o echipă dârză. Ştiam că nu ne va fi uşor şi le-am spus jucătorilor că indiferent de vreme, de teren, de situaţie, noi trebuie să mergem mai departe. Le-am cerut să fie atenţi pentru că nu am vrut să fim surpriza neplăcută a acestei competiţii. Băieţii au ascultat şi vreau să-i felicit. Este un rezultat meritat pentru că FC Argeş a făcut o partidă bună, dar defensiv. Încercau să surprindă pe contraatac greşelile noastre. Noi avem un joc de posesie foarte bun. Avem o posesie cu progresie, ne creăm situaţii. A fost mai dificil să-i desfacem pentru că şi starea terenului nu ne-a avantajat. Calitatea individuală a jucătorilor a făcut diferenţa. Şi în echipa lui FC Argeş sunt jucători de calitate, dar noi, ca şi echipă, am arătat mai bine decât ei. Ne-am dorit mai mult şi am avut o posesie mai bună. Vreau să-i felicit pe jucătorii gazdă pentru că au avut determinare. Au fost momente când am văzut o dorinţă peste limită”.