Victorie muncită

FC Argeș – CS Mioveni 1-0(1-0)
A marcat: Oancea(min.6 autogol)
FC Argeș continuă cu șanse reale lupta pentru play-off după ce a câștigat derby-ul județean cu CS Mioveni. Alb-violeții s-au impus cu 1-0, diferența fiind făcută de autogolul lui Dorinel Oancea din minutul 6. Foto: Gabriela Neacșu
Statistica meciului aici
Confruntarea de duminică, din Trivale, a avut ritm, nerv și ocazii de gol. Piteștenii au deschis scorul destul de repede în urma unei faze în care presiunea pusă pe adversar și-a spus cuvântul. În minutul 6, Ișfan a pătruns în careu, a centrat, iar Dorinel Oancea și-a trimis mingea în proprie poartă. Tot în prima repriză, Mioveniul a fost foarte aproape de a încasa un nou gol în urma unei faze destul de controversate. Portarul Iustin Popescu a încercat să repună rapid o lovitură din 6 metri, dar l-a lovit pe Scarlatache, și mingea s-a dus în propria poartă. Centralul Ovidiu Hațegan nu a validat reușita, motivând că mingea era încă în mișcare când a fost repusă de portar. Șerban a fost foarte aproape de a dubla avantajul piteștenilor pe tabelă, însă Iustin Popescu a avut o intervenție providențială. Replica Mioveniului a fost dată de Rusu, însă Greab a reușit să respingă șutul acestuia. Faza a fost încheiată de Dorinel Oancea care a dat pe lângă minge cu poarta goală. După pauză, oaspeții au forțat pe faza ofensivă în încercarea de a restabili egalarea. Cea mai mare șansă de a restabili egalitatea a avut-o Scarlatache care a trimis cu latul din câţiva metri în transversală din centrarea lui Buziuc. În urma acestui succes, FC Argeș a urcat pe locul 7, cu 38 de puncte, cu un punct mai puțin decât Universitatea Craiova şi Farul Constanţa, ocupantele locurile 5 și 6, care au însă un joc mai puţin. Următorul joc oficial al echipei noastre este programat luni, 21 februarie, de la ora 17.30, în deplasare, cu Farul Constanța.
FC Argeş: Greab – Tofan, Dobrsavlevici, Turda, Muşat – Işfan(min.62 Dumitru), Meza Colli, Şerban(min.62 Raynov), Tănase (min.85 Dumitrașcu) – Ganea(min.85 Arias, Fatai(min.30 Said).
Rezerve neutilizate: Croitoru, Viana, Boldor, Palic. Antrenor: Andrei Prepeliţă
CS Mioveni: I. Popescu – Balaur(min.81 Tomzyc), Scarlatache, Garutti – Oancea(min.35 Rădescu), Toma, Panait(min.59 Dumitriu), Şerbănică(min.81 Burnea) – Sanoh(min.59 Blănaru), Rusu, Buziuc
Rezerve neutilizate: Ducan, Iacob, Vereş, Dat. Antrenor: Alexandru Pelici.
Stadion: Nicolae Dobrin; Spectatori: 2.500
Cartonașe galbene: Said, Turda, Raynov / Toma, Oancea, Scarlatache, Rădescu
Arbitru: Haţegan Ovidiu (Arad), A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Marchidanu Marius Cristian (Brăila).
Observator joc: Paul Cazan
Observator arbitri: Ioan Costin Toma