FC Argeș învinge Chindia și bifează al doilea succes consecutiv

FC Argeș a învins cu 2-1 pe Chindia Târgoviște, obținând a doua victorie consecutivă în campionat. Golurile noastre au fost marcate de Vlad Morar și Mihai Roman. Mihai Roman a fost cel care a oferit assist-ul la golul lui Vlad Morar.

FC Argeș: Cătălin Straton (GK) – Andrei Tofan (C), Costin Ghiocel (Guilherme Garutti 16′), Mario Tudose, Marius Briceag, Vlad Morar (Kevin Doukouré 46′), Ionuț Rădescu (Esteban Orozco Obiang 75′), Mihai Roman (Emanuel Grønner 85′), Takayuiki Seto, Gabriel Gheorghe (Yanis Pîrvu 75′), Robert Moldoveanu Rezerve: Denis Oncescu, Kevin Doukouré, Petrișor Petrescu, Emanuel Grønner, Yanis Pîrvu, Florin Borța, Valentin Buhăcianu, Esteban Orozco Obiang Antrenor: Bogdan Andone

Chindia Târgoviște: Mario Contra (GK), Marius Martac, Roberto Romeo (Alexandru Sabău 67′), Mihai Leca, Iulian Roșu, Adrian Ioniță, Ivan Pesic (Cosmin Atanase 77′), Răzvan Tache, Iulian Zamfir (Bogdan Petre ’84), Daniel Florea (C) (Ante Zivkovic 84′), Daniel Danu (Sergej Grubac 67′) Rezerve: Ștefan Mușat, Sergej Grubac, Radu Simion, Alexandru Petre, Cosmin Atanase, Ante Zivkovic, Alexandru Sabău, Bogdan Petre, Ionatan Dogănoiu Antrenor: Marian Vătavu

Stadion: Orășenesc – Mioveni. Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare). Asistenți: Mihaiță Adrian Noroc (Botoşani) și Cosmin Cercel (Piatra Neamţ). Rezervă: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe). Observator de arbitri: Luis Moisescu (Drobeta Turnu Severin), Delegat de joc: Daniel Emanuel Băloi (Târgu Jiu).

Simbolic, lovitura de start a meciului a fost dată de Vasile Stan, fostul mare portar al lui FC Argeș. Acesta a activat pentru clubul nostru timp de peste 40 de ani, atât ca jucător, cât și ca antrenor. A câștigat titlul alături de FC Argeș în 1972, fiind totodată portarul care a apărat buturile porții noastre în dubla cu Real Madrid. A debutat în Divizia A sub conducerea antrenorului Ion Bălănescu pe 24 septembrie 1967, păstrând poarta intactă într-o victorie cu 4–0 acasă împotriva echipei Dinamo Bacău. A fost antrenor asistent al lui Nicolae Dobrin și Constantin Cârstea la FC Argeș, fiind și antrenor principal pentru scurte perioade de timp, prima dată în 2002 și a doua oară în 2006, când a antrenat pentru ultimele cinci meciuri ale sezonului după ce Sorin Cârțu a fost demis. A mai activat și în cadrul Centrului de Copii și Juniori „Leonte Ianovschi”.

Meciul a început cu o ușoară dominare exercitată de echipa noastră. Totuși, Chindia este prima care are o fază mai periculoasă. Daniel Danu prinde în minutul 7 un șut cu dreptul, din drop, care trece puțin pe lângă poartă. Trei minute mai târziu, în minutul 10, FC Argeș deschide scorul. După aruncarea rapidă și precisă de la margine de pe stânga a lui Ionuț Rădescu, mingea ajunge la Mihai Roman. Acesta sprintează până în dreptul careului și centrează excelent, iar Vlad Morar pune bine capul și deschide scorul. (FC Argeș 1-0 Chindia)

Peste doar 4 minute, Vlad Morar a avut o mare ocazie să izbutească dubla. Acesta l-a depășit pe Adrian Ioniță, dar a tras pe lângă poartă, fiind singur cu portarul. În minutul 18, Costin Ghiocel a ieșit de pe teren din cauza unei accidentări, fiind înlocuit de Guilherme Garutti. În minutul 29, Cătălin Straton a prins cu ceva emoții șutul trimis de Zamfir la colțul scurt. Imediat după, Mihai Roman are ocazia să dubleze avantajul Argeșului, dar ține prea mult de minge și Mario Contra reușește să îi blocheze șutul trimis de la aproximativ 6 metri. În minutul 33, Robert Moldoveanu a încercat din nou o foarfecă, la fel ca în meciul cu Metaloglobus. De data aceasta nu a mai lovit așa bine balonul, iar Mario Contra, portarul Chindiei, a reușit să rețină. În prelungirile primei reprize, Vlad Morar a executat o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri, dar mingea s-a dus puțin pe lângă poarta dâmbovițenilor. S-a intrat la cabine cu 1-0 pentru echipa noastră.

La pauză, Vlad Morar a fost înlocuit de Kevin Doukouré. Chindia a început mai bine repriza secundă, fiind periculoasă în mai multe rânduri. În minutul 54, Daniel Danu trimite un șut bun de la distanță, iar Cătălin Straton boxează în față.  Mingea ajunge la Răzvan Tache care trage pe jos de la 8 metri și restabilește egalitatea. (FC Argeș 1-1 Chindia)

Bucuria Chindiei nu a durat decât două minute deoarece Argeșul a intrat foarte rapid în avantaj. În minutul 57, mingea ajunge la Ionuț Rădescu care trimite o centrare foarte bună în careu, Mihai Roman îi ia fața lui Marius Leca și înscrie cu capul la colțul lung. (FC Argeș 2-1 Chindia)

În minutul 80, căpitanul Chindiei, Daniel Florea, bate direct spre poartă o lovitură liberă din colțul stânga al careului, însă trimite puțin pe lângă vinclul porții apărate de Cătălin Straton.

Finalul de meci a fost dominat de echipa noastră, alb-violeții fiind cei care au avut posesia și care au fost mai incisivi în fața porții. Centralul partidei a prelungit partida cu 5 minute suplimentare, dar tabela a rămas neschimbată, FC Argeș 2-1 Chindia. Grație rezultatului de azi, bifăm al doilea succes consecutiv.