FC Argeș U11 a obținut bronzul la Brașov Junior’s Cup

În acest weekend, Brașovul a găzduit ediția cu numărul 15 a turneului Brașov Junior’s Cup U11, competiție la care au participat unele dintre cele mai bune academii din România.

FC Argeș U11, echipă antrenată de Dan Lăcustă, a terminat turneul pe locul 3. Am participat cu un lot de 18 jucători care a fost împărțit în 2 formații, FC Argeș Alb și FC Argeș Violet. Echipa care a luat bronzul (FC Argeș Alb) a câștigat 7 meciuri, a remizat într-o partidă și a pierdut un singur meci, în semifinalele competiției cu FCSB. Meciul din semifinale a fost unul „de foc”. Chiar dacă echipa noastră a condus cu 2-0, cu doar 2 minute înainte de final era 3-2 pentru FCSB. Am egalat în ultimul minut și am trimis meciul la penaltyuri. Loteria loviturilor de departajare a fost câștigată de FCSB, astfel că vulturașii au mers în finala mică. Aceasta a fost câștigată cu 4-1 în fața Rapidului. FC Argeș Violet a terminat turneul pe locul 7.

În afară de cupa oferită echipei pentru clasarea pe podium, argeșenii au obținut și două premii individuale. Grigore Arsenie a fost desemnat cel mai bun jucător al competiției și Andrei Marinescu a ieșit golgheterul turneului cu cele 24 de goluri marcate. Turneul a fost câștigat de FCSB, iar locul 2 a fost ocupat de Atheltico Ruse.