Remiză albă la Cisnădie cu CSC Șelimbăr

FC Argeș și CSC Șelimbăr au terminat la egalitate, scor 0-0, în primul meci al etapei a 11-a din liga secundă.

CSC Șelimbăr: Rareș Măluțan, Lucian Buzan, Ciprian Natea (C), Raul Gherman, Sorin Șerban (Salvatore Marrone 87′), Vadim Dijinari, Robert Boboc, Daniel Olariu, Rodri Hernando (Vitaliy Nerukh 90+2′), Casian Soare (Tudor Butucel 67′), Matko Babić (Cosmin Bucuroiu 67′) Rezerve: Marian Brașoveanu, George Monea, Corneliu Cotogoi, Salvatore Marrone, Tudor Butucel, Cosmin Bucuroiu, Vitaliy Nerukh, Petre Drăghescu Antrenor: Constantin Schumacher

FC Argeș: Cătălin Straton (GK), Andrei Tofan (C) (Florin Borța 73′), Mario Tudose, Guilherme Garutti, Marius Briceag, Petrișor Petrescu (Kevin Doukouré 60′), Takayuki Seto, Robert Moldoveanu (Valentin Buhăcianu 68′), Vlad Morar (Ionuț Rădescu 60′), Gabriel Gheorghe (Yanis Pîrvu 60′) – Mihai Roman Rezerve: Denis Oncescu, Emanuel Grønner, Raul Ailenei, Florin Borța, Valentin Buhăcianu, Esteban Orozco Obiang Antrenor: Bogdan Andone

Stadion: Măgura (Cisnădie – Sibiu). Arbitru: Vladimir Andrei Nagy (Măhăceni – Alba). Asistenți: Florin Iftode (Târgu Bujor – Galaţi) și Cristi Daniel Ichim (Brăila). Rezervă: Adelin Pavel (Osica de Jos – Olt). Observator arbitri: Ştefan Szilaghi (Satu Mare). Delegat joc: Romeo Malac (Timişoara)

Meciul dintre FC Argeș și CSC Șelimbăr s-a disputat pe un teren destul de moale. În primele 20 de minute, Argeșul a controlat în totalitate partida, având mai multe ocazii de a deschide scorul. În minutul 23, după o centrare venită de pe dreapta și o respingere în față, Gabriel Gheorghe a șutat cu dreptul, de la aproximativ 15 metri. Mihai Roman, aflat pe traiectoria balonului, a deviat cu călcâiul din 7 metri, însă balonul s-a dus peste poarta sibienilor. Peste cinci minute, Andrei Tofan a bătut bine o lovitură liberă de la 25 de metri, dar Rareș Măluțan a reținut mingea care se ducea spre vinclu. În minutul 37, Guilherme Garutti trimite cu capul pe lângă poartă, după centrarea lui Andrei Tofan. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, Argeșul fiind echipa mai periculoasă și care a dominat jocul.

După reluarea meciului, sibienii au fost cei care s-au dovedit mai periculoși. Prima oară prin Rodri Hernando care a reluat slab de la 9 metri, cu talpa, în Mario Tudose. Peste 10 minute, în minutul 59, Casian Soare preia la 16 metri de poartă și trage cu dreptul, dar Straton prinde fără mari probleme. În minutul 60, același Soare înalță o minge peste fundașii argeșeni, Rodri Hernando se demarcă foarte bine și preia din săritură, dar șutează direct în brațele lui Cătălin Straton.

În minutul 69, mingea ajunge la Garutti după o lovitură liberă executată de pe stânga, pe bara a doua. Acesta recentrează cu capul în fața careului mic, dar Buhăcianu trage slab și Măluțan reușește să prindă. Până la finalul partidei nu au mai existat ocazii periculoase de poartă, tabela rămânând neschimbată.

Același rezultat s-a înregistrat și în meciul direct din sezonul trecut. Marți, de la ora 21:00, FC Argeș va juca la Mioveni cu CFR Cluj în primul meci al fazei grupelor Cupei României. În campionat, echipa noastră va juca pe 2 noiembrie, de la ora 11:00, la Mioveni, împotriva celor de la Unirea Ungheni.