Remiză în primul amical

FC Argeș și FC Muscelul Câmpulung au terminat la egalitate, 1-1, sâmbătă, la Albota, în primul amical din această perioadă precompetițională.

Confruntarea dintre cele două reprezentante ale județului a fost un bun prilej pentru cei doi antrenori de a vedea potențialul tuturor jucătorilor pe care îi au în pregătire, Nicolae Dică și Costin Lazăr împărțind loturile în câte două echipe. Alb-violeții au început bine meciul și puteau deschide repede scorul prin Vlad Morar, însă atacantul piteștean, rămas singur cu portarul muscelenilor, a tras pe lângă poartă!. Piteștenii au marcat dintr-un penalty transformat de Vlad Morar, acordat de centralul Robert Avram în urma unui fault în careu asupra lui Dima. După primirea golului, trupa lui Costin Lazăr a forțat egalarea, Ciaccio punându-l la încercare pe Oncescu cu un șut din interiorul careului, reținut de portarul nostru în doi timpi. Cu un sfert de oră înainte de finalul primului mitan, Argeșul își putea dubla avantajul pe tabelă, însă Zaharia a trimis în bara laterală de la aproximativ 18 m.  Muscelul a restabilit egalitatea pe finalul primei reprize, Stancu învingându-l pe Oncescu cu un șut din interiorul careului. După pauză, echipa noastră și-a trecut în cont trei mari ocazii de gol. Prima i-a aparținut lui Marco Dică, care rămas singur cu Bălănică, a trimis peste poartă! Următoarele două au fost semnate de Patrick Dulcea și Yanis Pîrvu, care rămași singuri cu goalkeeperul muscelenilor, l-au luat la țintă pe acesta! Și Muscelul Câmpulung putea da lovitura pe finalul partidei, Longher șutând în bara laterală. Următorul meci de verificare al echipei noastre este programat vineri, 5 iulie 2024, de la ora 11.00, tot la Albota, adversarul Argeșului urmând a fi LPS HD Clinceni, formație care evoluează în liga a treia.

FC Argeș – FC Muscelul Câmpulung 1-1(1-1)
Au marcat: Vlad Morar(min.12 pen.) / Stancu(min.40)
FC Argeș, I repriză: Oncescu – Borța, Tudose (cpt), Ghiocel, Rădescu – Dinoci, Petrescu, Zaharia, Dima – Mitoi, Morar        Pe parcurs a mai intrat Ailenei.
FC Argeș, a II-a repriză: Straton – Tofan, Pătrășcoiu, Orozco, Briceag – Dică, Doukoure, Șerban, Dulcea – Pîrvu, Buhăcianu             Rezerve: Ciuciulete, Stoica, Oprescu
Antrenor: Nicolae Dică

FC Muscelul Câmpulung, I repriză: Voicu – Stelea, Gîsă, Sanda, Cacior – Jenaru, Ntamack, Ciaccio, Ghiță – Stancu,  Fourrier

FC Muscelul Câmpulung, a II-a repriză: Bălănică – Bădulescu, Popovici, Coman, Simon – Ion, Alima, Longher, Dumitrescu – Brumă, Ciurea     Rezerve: Niță, Ene
Antrenor: Costin Lazăr