Rezultatele echipelor de juniori ale Argeșului (10-11 august)

În acest weekend a început noul sezon al Ligii Elitelor. Echipa noastră este reprezentată la fiecare categorie de vârstă.

FC Argeș Tineret a debutat cu o victorie în Liga Elitelor – Seria Vest. Vulturașii conduși de Dragoș Radu au învins în deplasare, scor 3-2, pe Ripensia Timișoara. Scorul a fost deschis rapid de noi, în minutul 3, prin Raul Ailenei, fost jucător ripensist. Adriano Manole a făcut 2-0 chiar înainte ca arbitrul să fluiere de pauză. În cel de-al doilea mitan, timișorenii au izbutit să egaleze, dar vulturașul Eric Nistor a punctat în minutul 83 și a stabilit scorul final, Ripensia 2 – 3 FC Argeș.

Primul XI: Willy Wagner (GK), Elin Sain, Mihai Coarnă, Andrei Dinu, Nicolas Văduva, Eric Nistor, Andrei Iosifescu (C), Mihnea Ionică, Adriano Manole, Raul Ailenei, Andrei Stoica. Rezerve: Rareș Vișan, Darius Stan, Ionuț Comănescu, Radu Văduva, Ștefan Andrei, Ionel Andrei, David Marin.

La fel ca în cazul echipei de Tineret, FC Argeș U17, componentă a Seriei Vest a Ligii Elitelor U17, a jucat la Timișoara împotriva Ripensiei. I-am învins pe timișoreni cu 2-0, ambele goluri fiind marcate înainte de pauză. Au marcat Rafael Petriu în min. 6 și Alex Niță în min. 41. Ripensia 0-2 FC Argeș

Primul XI: Luca Crăciun (GK), Mihai Trandafir, Antonio Marin, Denis Parpală, Claudiu Stancu, Eduard Georgescu, Rareș Velea, Daniel Butișteanu, Rafael Petriu, Alexandru Gabriel Niță, Marius Mareș. Rezerve: Gheorghe Dragnea, Andrei Zanfirache, Mircea Constantin, Damian Feraru, Ionuț Vlădescu, Robert Scărlătescu, Ștefan Trașcă.

FC Argeș U16 a întâlnit în prima etapă a Seriei 3 a Ligii Elitelor pe FC U Craiova 1948. Alb-violeții au pierdut cu 1-0. FC Argeș 0-1 FC U Craiova 1948

Primul XI: Gabriel Cristescu (GK), Sebastian Lungan, Mario Turcu, Marco Mituică (C), Bogdan Hera, Răzvan Petre, Patric Georgescu, David Istocescu, Robert Voiculescu, David Lică, Luca Balint. Rezerve: Albert Teodorescu, Radu Șerban, Ștefan Voiculescu, Dragoș Ene, Ianis Dragomir, Matei Ungureanu, Marian Dina, Roberto Dan.

FC Argeș U15 a întâlnit în prima etapă a Seriei 3 a Ligii Elitelor pe FC U Craiova 1948. Alb-violeții au câștigat cu 4-3. Pentru echipa noastră au marcat Tiberiu Cotea (’14), Yanis Dobre (’18), Eduard Tudoran (’39) și Raul Neacșu (’45). FC Argeș 4-3 FC U Craiova 1948

Primul XI: Matteo Șerban (GK), Ianis Ciobanu, David Olteanu, Darius Vitan, Andrei Albulescu, Andrei Niculiță, Eduard Tudoran (C), Raul Neacșu, Yanis Dobre, Tiberiu Cotea, Ștefan Savu. Rezerve: Tudor Nicolcioiu, Ianis Dobra, Eric Cătulescu, Eduard Enache, Sebastian Florea, Iustin Marin, Răzvan Sandu.

FC Argeș U14 a jucat duminică primul meci din acest sezon al Ligii Elitelor U14. Vulturașii au jucat împotriva formației similare a celor de la CS Mioveni și au câștigat cu 4-0. CS Mioveni 0-4 FC Argeș

FC Argeș U13 a disputat duminică primul meci în Liga Elitelor U13, competiție care se află la prima ediție. Argeșenii au debutat cu o victorie la scor, 17-0, împotriva celor de la CS Mioveni. CS Mioveni 0-17 FC Argeș

În acest weekend, Brașovul a găzduit ediția cu numărul 15 a turneului Brașov Junior’s Cup U11, competiție la care au participat unele dintre cele mai bune academii din România. FC Argeș U11 a terminat turneul pe locul 3.