Rezultatele echipelor de juniori ale Argeșului (17-18 august)

În acest weekend s-a disputat etapa a doua a Ligii Elitelor, rundă în care echipele noastre au înregistrat victorii pe linie.

FC Argeș Tineret a confirmat startul bun de sezon cu o victorie zdobitoare. Vulturașii conduși de Dragoș Radu au învins acasă, scor 10-0, pe Petrolul Ploiești. La fel ca în prima etapă, FC Argeș a deschis scorul încă din minutul 3, prin timișoreanul Raul Ailenei. Andrei Stoica a dublat avantajul nostru în minutul 19. Două minute mai târziu, Adriano Manole a dus scorul la 3-0. În minutul 29, Ailenei a scuturat din nou plasa cu un șut plasat, trimis de la aproximativ 20 de metri. În min. 34, Adriano Manole a făcut dubla și Argeșul conducea cu 5-0. În cel de-al doilea mitan, Mihai Coarnă și Eric Nistor au punctat în minutele 64 și 77. Adriano Manole a ieșit din nou la rampă și a mai marcat două goluri, în minutele 81 și 84. Pentru ca scorul să fie rotund, în minutul 90, Andrei Ionel a marcat și el, stabilind scorul final, FC Argeș 10 – 0 Petrolul Ploiești.

Primul XI: Willy Wagner (GK), Elin Sain, Mihai Coarnă, Andrei Dinu, Nicolas Văduva, Eric Nistor, Andrei Iosifescu (C), Mihnea Ionică, Adriano Manole, Raul Ailenei, Andrei Stoica. Rezerve: Rareș Vișan, Darius Stan, Ionuț Comănescu, Radu Văduva, Ștefan Andrei, Ionel Andrei și David Marin.

La fel ca în cazul echipei de Tineret, FC Argeș U17, componentă a Seriei Vest a Ligii Elitelor U17, a jucat la Bradu împotriva echipei similare a celor de la Petrolului Ploiești. A fost un meci cu mare încărcătură, în care vulturașii noștri au dat dovadă de tărie de caracter. După ce în minutul 3 Antonio Marin a deschis scorul cu un șut plasat din marginea careului, în minutul 10, după o lovitura de colț bătută de ploieșteni în careul mic al Argeșului, Ionuț Petriu, aflat pe linia porții în postură de ultim apărător a jucat mingea cu mâna. Acesta a fost eliminat și arbitrul a dictat lovitură de pedeapsă pentru lupii galbeni. Luca Crăciun, portarul nostru, a dovedit că antrenorul Dan Lăcustă a fost inspirat când l-a titularizat și a parat spectaculos penalty-ul bătut de ploieșteni. Tot în repriza a doua, am consemnat și intervenția de urgență a echipajului medical aflat la stadion, la accidentarea lui Denis Parpală care s-a ciocnit cu un coechipier în încercarea de a respinge o minge grea, la o centrare a ploieștenilor. Pe fondul atacurilor sterile ale găzarilor, în minutul 45, Damian Feraru a scăpat singur pe contraatac și l-a executat cu sânge rece pe portarul petrolist. Scor la pauză, 2-0, scor menținut și pe tot parcursul reprizei secunde. FC Argeș 2-0 Petrolul Ploiești

Primul XI: Luca Crăciun (GK), Mihai Trandafir, Antonio Marin, Denis Parpală, Claudiu Stancu, Eduard Georgescu, Rareș Velea, Daniel Butișteanu, Rafael Petriu, Damian Feraru, Marius Mareș. Rezerve: Gheorghe Dragnea, Andrei Zanfirache, Mircea Constantin, Alexandru Gabriel Niță, Ionuț Vlădescu, Robert Scărlătescu și Ștefan Trașcă.

FC Argeș U16 a întâlnit în a doua etapă a Seriei 3 a Ligii Elitelor U16 pe CSJ Știința U Craiova. Alb-violeții au câștigat cu 10-1. Cinci dintre golurile echipei noastre au fost marcate de Robert Voiculescu în minutele 8, 17, 30, 43 și 47. Celelalte goluri au fost marcate de Robert Bunescu în min. 24, Luca Balint în min. 46, Roberto Dan în min. 55, David Istocescu în min. 80 și George Hera  în min. 85. CSJ Știința U Craiova – FC Argeș 1-10

Primul XI: Gabriel Cristescu (GK), David Lică, Roberto Dan, Robert Voiculescu, Robert Bunescu, Andrei Zamfirache, Mircea Constantin, Luca Balint, George Hera, Marco Mituică (C), Mario Turcu. Rezerve: Albert Teodorescu, Radu Șerban, Denis Pițigoi, David Istocescu, Patric Georgescu, Matei Ungureanu și Petre Răzvan.

FC Argeș U15 a întâlnit în a doua etapă a Seriei 3 a Ligii Elitelor U15 pe CSJ Știința U Craiova. Alb-violeții au câștigat cu 6-5 Pentru echipa noastră au marcat Patrick Dumitrache  în minutele 3, 49 și 69, David Olteanu în min. 9 și Eduard Tudoran în min. 90+2. CSJ Știința U Craiova – FC Argeș 5-6

Primul XI: Matteo Șerban (GK), Ianis Ciobanu, David Olteanu, Raul Neacșu, Sebastian Florea, Patrick Dumitrache, Eduard Tudoran (C), Andrei Niculiță, Yanis Dobre, Ștefan Savu, Tiberiu Cotea. Rezerve: Darius Stoica, Eric Cătulescu, Patrick Uță, Andrei Albulescu, Eduard Enache, Ianis Dobra, Iustin Marin și Luca Arsene.

FC Argeș U14 și FC Argeș U13 au stat în această etapă.