A patra victorie în amicale

FC Argeș și CS Mioveni s-au întâlnit marți, pe stadionul Orășenesc Mioveni, într-un meci amical, penultimul din această iarnă pentru ambele echipe.

Piteștenii s-au impus la limită, 1-0, reușita echipei noastre fiind semnată de Patrick Dulcea(min.34), mijlocașul alb-violet finalizând cu un șut plasat o combinație cu Angelov. Argeșul își putea dubla avantajul până la pauză, însă Garutti a reușit să respingă de pe linia porții șutul anemic al bulgarului Angelov. După pauză, Mioveniul și-a trecut în cont două oportunități de a marca, însă Blănaru și Massaro nu au prins cadrul porții din poziții ideale. Alb-violeții au avut șansa de a închide partida, însă Buhăcianu și Rusu, singuri cu portarul, au trimis pe lângă poartă! Galben-verzii puteau restabili egalitatea prin Trașcu, însă ”torpila” acestuia de la aproximativ 30 m a zguduit transversala! Acest test de verificare a fost un bun prilej pentru cei doi antrenori de a rula majoritatea jucătorilor pe care i-au avut la dispoziție, în încercarea de a cristaliza formula de bază pe care o vor folosi la reluarea campionatului. După cele cinci meciuri de verificare din această perioadă precompetițională, bilanțul alb-violeților este de patru victorii(6-0 cu Muscelul Câmpulung, 3-2 cu Flacăra Horezu, 1-0 cu Concordia Chiajna și 1-0 cu CS Mioveni) și o remiză(1-1 cu Metaloglobus București). Ultimul amical din această iarnă al echipei noastre este programat sâmbătă, 17 februarie, de la ora 12.00, în Capitală, cu CSA Steaua.

CS Mioveni – FC Argeș 0-1(0-1)

A marcat: Dulcea(min.34)

CS Mioveni: Croitoru – Ignat, Garutti, Burnea – Trașcu, Toma, Cărăruș, Șerbănică – Massaro, Blănaru, Gutea

După pauză au mai intrat Bădescu, A. Șerban, Văsălie, Bolohan, Stan, Costea, Dică și Panait

Antrenor: Constantin Schumacher

FC Argeș: Straton – Tofan, Orozco, Tudose, Borța – Rădescu, Nortey – Mitoi, Petrescu, Dulcea – Angelov

După pauză au mai intrat Micle, Boboc, Rusu, Adelin Mircea, Stoica, Haită și Buhăcianu

Antrenor: Eugen Neagoe