Victorie la scor de neprezentare cu liderul ligii secunde!

FC Argeș și CSA Steaua, liderul ligii secunde, au profitat de pauza competițională prilejuită de meciurile reprezentativelor României și s-au întâlnit sâmbătă, la Pitești, într-un amical.

Alb-violeții s-au impus la scor de neprezentare, golurile echipei noastre fiind semnate de Koubemba, Garita(pen.) și Viana. Piteștenii se puteau impune la o diferență mai mare, însă bara laterală s-a opus la șutul lui Mimito Biai din finalul partidei. Bucureștenii și-au trecut și ei în cont câteva mari ocazii prin Kayondo și Dragoș Gheorghe, însă de fiecare dată, portarii echipei noastre au scăpat fără să primească gol. Testul de pe stadionul Nicolae Dobrin a fost un bun prilej pentru antrenorul Bogdan Vintilă de a vedea și potențialul juniorilor proveniți din propria academie. Introduși în teren în ultimele 30 de minute ale partidei, tinerii nu i-au înșelat așteptările tehnicianului piteștean, Yanis Pîrvu, Andrei Stoica și Gino Oprescu având o evoluție destul de bună, apreciată și de publicul piteștean, cei trei puști primind aplauze la scenă deschisă. Amicalul cu CSA Steaua a fost un test util de verificare pentru FC Argeș înaintea duelului cu FC Voluntari, din runda cu numărul 2 a play-out-ului Superligii, partidă programată duminică, 2 aprilie, de la ora 13.30, pe stadionul Nicolae Dobrin.

FC Argeș – CSA Steaua 3-0(2-0)

Au marcat: Koubemba(min.28), Garita(min.44 pen.), Vianna(min.87)

FC Argeș: 33.George Micle – 2.Andrei Tofan, 5.Grigore Turda, 17.Alin Dobrosavlevici, 70.Antonio Jakolis – 88.Mimito Biai, 6.Tony Njike, 10.Andreias Calcan, 28.Kevin Koubemba – 11.Wesley Jobelo, 14.Arnold Garita

Rezerve: 1.Cătălin Straton, 18.Geani Crețu, 43.Lucas Brendon, 8.Ionuț Șerban, 80.Andrei Tîrcoveanu, 25.Yanis Pîrvu, 19.Andrei Stoica, 24.Gino Oprescu, 16.Fabio Vianna

Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

CSA Steaua, I repriză: 22.Horia Iancu – 17.Darius Oroian, 17.Cosmin Ciocoteală, 4.Deian Beța, 13.Adrian Ilie – 42.Cristian Balgiu, 10.Rareș Enceanu, 19.Stephan Drăghici, 30.Cristian Bustea – 9.Emilian Pacionel, 89.Mahadi Kayondo

CSA Steaua, a II-a repriză: 12.Ianis Pletea, 70.Laurențiu Corbu, 6.Mădălin Mihăescu, 98.Alexandru Sabău, 15.Alexandru Sima, 8.Vlad Bărbulescu, 27.Ștefan Pacionel, 90.Dragoș Gheorghe, 9.Emilian Pacionel, 77.Bogdan Chipirliu, 89.Mahadi Kayondo

Antrenor: Daniel Oprița

Arbitru: Iulian Călin / A1: Romică Bîrdeș / A2: Florin Neacșu

Livetext:

min.1: A început partida

min.11: Jakolis combină cu Jobello, care trimite pe lângă poartă din 6 m!

min.12: Drăghici șutează pe lângă poartă din interiorul careului

min.28: 1-0! Koubemba deschide scorul cu un șut violent din interiorul careului!

min.34: Drăghici trimite cu capul pe lângă portă din 6 m

min.41: Kayondo șutează în plasa laterală de la 10 m

min.44: Tofan pătrunde în careu, este faultat de un fundaș bucureștean, iar centralul indică penalty

min.44: 2-0! Garita transformă lovitura de la 11 m și majoreză diferența pe tabelă!

min.45: Se termină prima repriză. FC Argeș intră la cabine cu un avantaj de două goluri.

min.46: A început repriza secundă

min.53: Kayondo reia peste poartă din 6 m

min.59: Dragoș Gheorghe șutează de la 35 m, însă Straton scoate din vinclu

min.63: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Jobello și Calcan, au intrat Pîrvu și Șerban

min.65: Pîrvu șutează din interiorul careului, însă balonul trece la o palmă de bara laterală

min.67: O altă dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Tofan și Jakolis, au intrat Vianna și Gino Oprescu

min.75: Schimbare la FC Argeș. A ieșit Koubemba, a intrat Andrei Stoica

min.82: Combinație Gino Oprescu-Mimito Biai, finalizată de mijlocașul african cu un șut în bara laterală

min.83: 3-0! Vianna trimite în vinclu din pasă lui Pîrvu!

min.90: Se termină partida. FC Argeș se impune la scor de neprezentare în amicalul cu CSA Steaua, liderul ligii secunde.