Remiză spectaculoasă cu naționala de Tineret a României

FC Argeș și reprezentativa României U21 au remizat, 2-2, într-un amical disputat luni după amiază, la Pitești. Disputa din Trivale a fost un bun prilej pentru cei doi tehnicieni de a vedea potențialul tuturor jucătorilor convocați pentru această acțiune.

Tricolorii au început în forță partida și au deschis scorul după doar un minut prin Octavian Popescu, fotbalistul celor de la FCSB învingându-l pe Greab cu un șut din interiorul careului. Celestine și Calcan au avut șansa de a restabili egalitatea, însă portarul Gorcea a scăpat de fiecare dată fără să primească gol. Selecționata lui Emil Săndoi și-a dublat avantajul pe tabelă prin Birligea, jucătorul celor de la CFR Cluj înscriind cu un șut plasat din zece metri. Cu un minut înainte de pauză, FC Argeș a redus din diferență prin Julio Donisa care a trimis în plasă din careul mic. După pauză, Marius Croitoru și Emil Săndoi au schimbat garniturile cu care au început partida, în încercarea de a vedea potențialul tuturor jucătorilor. La puțin timp după pauză, Donisa a restabilit egalitatea din lovitură de la 11 m. Tricolorii se puteau impune pe final, însă centralul Robert Avram a anulat pentru offside reușita piteșteanului Alexandru Ișfan, intrat pe teren în minutul 34.

FC Argeș – România U21 2-2(1-2) Au marcat: Donisa(min.44, 52 pen.) / O.Popescu(min.1), Birligea (min.36)

FC Argeș: Alexandru Greab – Andrei Tofan, Martin Raynov, Alin Dobrosavlevici, Geani Crețu – Bryan Alceus, Ionuț Șerban – Ramon Gaspar, Julio Donisa, Andreias Calcan – Enzo Celestine

Rezerve: George Micle, Antonio Jakolis, Marius Constantin, Khattab Obeida, Geani Crețu, Tony Njike, David Meza Colli, Răzvan Covaci, David Croitoru, Dorian Bertrand, Alexandru Florescu,  Radu Ciuciulete, Andrei Stoica
Antrenor: Marius Croitoru

România U21: Andrei Gorcea – Dan Sîrbu, Victor Dican, Vladimir Screciu(cpt), Andres Dumitrescu – Ștefan Baiaram, Vlad Pop, Alexi Pitu – David Miculescu, Daniel Birligea, Octavian Popescu

Rezerve: Robert Popa, Szilard Gyenge, Adrian Mazilu, Valentin Țicu, Marco Ehmann, Alexandru Oroian, Constantin Grameni, Jovan Markovic, Alexandru Ișfan, Mihai Lixandru, Marius Corbu, Rareș Ilie, Ricardo Farcaș
Selecționer: Emil Săndoi

Arbitru: Robert Avram / A1: Gheorghiță Bălan / A2: Nicușor Marin

Livetext:

min.1: A început partida

min.2: 0-1! Octavian Popescu deschide scorul cu un șut din interiorul careului

min.13: Celestine reia cu capul din 6 m, însă un fundaș tricolor respinge peste poartă

min.15: Calcan șutează din marginea careului, însă Gorcea respinge

min.16: Greab respinge șutul lui Baiaram care scăpase singur spre poartă

min.31: Prima schimbare la FC Argeș. A ieșit Gașpar, a intrat Covaci.

min.34: Prima substituire la România U21. A ieșit Baiaram, a intrat Ișfan

min.36: 0-2! Birligea majorează diferența pe tabelă cu un șut din interiorul careului!

min.44: 1-2! Donisa reduce din diferență cu un șut la colțul lung din 6 m!

min.45: Se termină prima repriză. România U21 intră la cabine cu un avantaj de un gol.

min.46: A început repriza secunda

min.52: Bertrand este faultat în careu de portarul tricolorilor, iar centralul Avram acordă lovitură de pedeapsă.

min.52: 2-2! Donisa înscrie de la punctul cu var și restabilește egalitatea!

min.62: Schimbare la FC Argeș. Iese Julio Donisa, intră David Croitoru

min.90: Partida din Trivale se termină la egalitate, 2-2.