Au încheiat anul în forţă!

#FC Argeș – ASU Poli Timișoara 2-0 (1-0).
Au marcat: Robert Grecu(min.38), Buhăescu (min.83).

FC Argeş a încheiat anul 2017 cu o victorie. Echipa noastră a câştigat cu 2-0 confruntarea de sâmbătă după amiază, de pe propriul teren, cu ASU Politehnica Timişoara şi a terminat anul pe locul 7 în clasament, cu 34 de puncte, acumulate în 21 de etape.
Disputa cu bănăţenii a fost un adevărat derbi alb-violet iar spectatorii care au fost prezenţi la acest meci au avut parte de un joc plăcut ochiului, cu ocazii de ambele părţi şi cu două goluri marcate de echipa favorită. După un început mai bun al oaspeţilor care în primul sfert de oră au avut două şanse de gol, piteştenii au echilibrat partida şi au început să pună presiune pe adversar. Prima oportunitate de gol a echipei noastre i-a aparţinut lui Ionuţ Năstăsie care i-a testat reflexele lui Dur cu un şut de la aproape 23 de metri pe care gooal-keperul bănăţean a reuşit cu greu să-l respingă în corner. Piteştenii au deschis scorul în minutul 38 prin Robert Grecu care a trimis cu latul în plasă o centrare de manual a lui Alin Popa. Echipa noastră a irosit şansa de a intra la pauză cu un avantaj de două goluri. După ce a driblat doi adversari, Anndrei David a tras în plasa laterală din situaţie de unu la unu cu portarul oaspeţilor. La un sfert de oră după revenirea de la cabine, echipa noastră a rămas în inferioritate numerică. Nilă a primit al doilea galben după ce un adversar l-a faultat în careu, însă centralul a considerat că vârful argeşean a simulat şi l-a trimis în tribune!. Alb-violeţii din Trivale au închis tabela şi au stabilit scorul final cu 7 minute înainte de finalul timpului regulamentar. Atacantul Vasile Buhăescu a şutat pe jos de la 25 de metri, balonul a atins pământul chiar în faţa portarului şi a intrat în plasă. Succesul obţinut în disputa cu bănăţenii a fost a cincea victorie din şase partide disputate de cuplul de antrenori interimari Augustin Eduard-Paul Ciobanu.