Calificare în grupele Cupei României 2024/25

FC Argeș s-a calificat în grupele Cupei României după ce a eliminat-o în play-off-ul competiției pe Corvinul Hunedoara, deținătoarea en-titre a trofeului.

FC Argeș: Cătălin Straton – Florin Borța, Mario Tudose, Costin Ghiocel – Ionuț Rădescu, Kevin Doukoure – Petrișor Petrescu, Patrick Dulcea (C) (′Robert Moldoveanu ′72),  Andrei Dima (Andrei Stoica ′46) – Valentin Buhăcianu (Takayuki Seto ′61), Mihai Roman (Emanuel Grønner ′46, Guilherme Garutti ′76) Rezerve neutilizate: Denis Oncescu, Andrei Tofan, Marco Dică, Alexandru Dinoci  Antrenor: Nicolae Dică

Corvinul Hunedoara: Ștefan Lefter –  Daniel Pîrvulescu, Viorel Lică, Antoniu Manolache, Mihai Velisar – Antonio Bradu (Andrei Hergheligiu ′80), Alexandru Neacșa (C) (King Otega ′76), Ion Cărăruș (Ionuț Pop ′76), Alexandru Gîrbiță (Goodnews Chukwu ′46) – Darius Grigore (Alexandru Stupu ′66), Marius Lupu. Rezerve neutilizate: Cristian Blaga și Alexandru Predică Antrenor: Florin Maxim

Stadion: Orăşenesc (Mioveni – Argeş). Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe). Asistenți: Ștefan Dumitrache (Palanca – Prahova) și Florin Iftode (Târgu Bujor – Galaţi). Rezervă: Marius Daniel Bădoiu (Craiova). Observator arbitri: Vasile Bratu (Slobozia). Delegat joc: Daniel Miodrag Mihai (Bucureşti).

Alb-violeții au început meciul foarte bine, iar în minutul 4, Mihai Roman deschidea scorul dintr-o execuție superbă. Cătălin Straton a degajat lung, mingea a fost deviată ușor cu capul pe spate de un jucător argeșean, ajungând la Roman. Acesta a avansat câțiva metri pe centru și a șutat cu stângul de la circa 30-35 de metri, trimițând ușor lobat peste Ștefan Lefter. Balonul s-a dus în poartă lângă bara din stânga spre bucuria suporterilor argeșeni.

Au urmat apoi minute bune în care Argeșul a dominat deținătoarea en-titre a trofeului. În minutul 30, Dulcea a avut o acțiune în stânga careului, centrează perfect în centrul careului, unde se demarcă fără marcaj Andrei Dima. Lovitura cu capul trimisă de Dima a trecut puțin pe lângă poarta Corvinului. Peste doar 6 minute, Argeșul are o nouă ocazie uriașă. Același Dulcea recuperează o mingea de la Pîrvulescu în propria jumătate, balonul ajunge la Roman, care pasează lung pe poziție viitoare pentru Buhăcianu, acesta rămas singur cu portarul încearcă să treacă prin dribling de Lefter, dar șutul său este reținut de portar.

Prima ocazie mai importantă a Corvinului a venit abia în minutul 42, prin Velisar. Aceasta a prins un șut puternic spre colțul lung, dar Straton a respins.

În minutul 45+1, Patrick Dulcea a avut o incursiune foarte bună pe partea stângă și i-a pasat lui Valentin Buhăcianu care a marcat cu un șut cu stângul din interiorul careului, dublând avantajul echipei noastre.

În a doua repriză jocul a fost echilibrat, Corvinul având două ocazii mai importante în minutul 53 și 90+1, dar nu a reușit să marcheze, astfel că FC Argeș a obținut calificarea în grupele Cupei României.

Patru echipe din Liga a 3-a au obţinut calificarea în grupele Cupei României: Unirea Alba Iulia, Agricola Borcea, SCM Râmnicu Vâlcea şi Sănătatea Cluj. Opt echipe din Liga a 2-a vor fi prezente în grupe: Csikszereda Miercurea Ciuc, Ceahlăul Piatra Neamţ, Unirea Ungheni, Metalul Buzău, CS Afumaţi, FC Argeş şi CSM Reşiţa. Din Superligă, FC Botoșani, Poli Iași, Dinamo și Petrolul Ploiești au obținut accesul în faza grupelor, acolo unde erau calificate direct Universitatea Craiova, FCSB, CFR Cluj, Sepsi, Farul, Rapid, UTA și Oțelul. Faza grupelor începe pe 30 octombrie, programează 3 etape şi se încheie pe 18 decembrie.