Debut convingător în liga secundă!

Echipa de fotbal feminin a clubului FC Argeș a debutat cu dreptul în noul sezon al ligii secunde. Formația pregătită de Gabriel Trandafirescu, Mihai Cârstea și Cristina Sandu a reușit să se impună cu 5-0, în confruntarea de sâmbătă, de la Baza Sportivă Viitorul Argeș, cu ACS Fotbal Feminin Baia Mare.     Alexandru Smeu Foto: Gabriela Neacșu

După un început echilibrat de partidă, FC Argeș a avut șansa să deschide scorul în minutul 11, însă șutul Andreei Matei a lovit stâlpul porții. Piteștiul a deschis scorul după 27 de minute, Andreea Matei punctând cu un șut din doar câțiva metrii. Echipa noastră și-a dublat avantajul în finalul primei reprize, Natașa Diaconu marcând cu un șut din afara careului. La puțin timp după revenirea de la cabine, Amira Borțoi a dus scorul la 3-0, după o pasă excelentă a Natașei Diaconu. Cu un sfert de oră înainte de final, Elisa Pîrvu a reușit să-și treacă și ea numele pe tabela de marcaj. Cu zece minute înainte de ultimul fluier al arbitrului, Ariana Marin a stabilit scorul final,  transformat o lovitură liberă de la aproximativ 20 m. Următorul meci al echipei antrenate de Gabriel Trandafirescu, Mihai Cârstea si Cristina Sandu este programat pe 1 octombrie, de la ora 11.00, în deplasare, cu  ACS Atletic Drobeta.

Liga 2 Feminin, Seria 2Etapa 2

FC Argeș – ACS Fotbal Feminin Baia Mare 5-0 (2-0)

Au marcat: Andreea Matei(min.27), Natașa Diaconu (min.41), Amira Borțoi(min.57), Elisa Pîrvu(min.75) Ariana Marin(min 81)

FC Argeș: Mihaela Din – Maria Chițu (min. 74 Elena Brănescu), Andreea Matei, Georgiana Timiș(min. 84 Alexandra Dumitrică) – Ana Maria Ion(min.78 Georgiana Din), Roxana Popescu, Cristina Crudu, Ariana Marin(cpt,) – Amira Borțoi(min.78 Ramona Roșioru), Natașa Diaconu(min. 84 Ana Tănase), Elisa Pîrvu

Rezerve neutilizate: Flavia Dobre

Antrenori: Gabriel Trandafirescu, Mihai Cârstea, Cristina Sandu