Egal la Porto, cu Leixões

Astăzi se împlinesc 54 de ani de la meciul cu Leixões S.C. din Cupa Orașelor Târguri, actuala UEFA Europa League. Peste 5.000 de portughezi au asistat, pe o vreme ploioasă la partida ce s-a terminat 1-1, marcatorul golului nostru fiind Petre Nuțu.

Iată cum arată cronica de meci din ziarul Sportul, apărută la două zile distanță de jocul de la Porto și scrisă de Constantin Macovei:

„După o partidă disputată în condiţii grele de joc , ploaia începută cu câteva minute înainte de fluierul inaugural al arbitrului spaniol Glesias a continuat tot timpul, devenind torenţială spre finalul meciului, argeşenii au realizat un rezultat încurajator pentru întâlnirea retur care se va desfăşura la Piteşti. A fost un meci de miză, de un nivel tehnic mulţumitor (execuţiile tehnice fiind evident impietate de starea terenului şi de… greutatea mingii), în care ambele echipe şi-au apărat şansa cu o adevărată risipă de energie. Echipa română a jucat calm, fără a recurge la o apărare disperată (aşa cum procedează marea majoritate a echipelor aflate în deplasare), reuşind în cea mai mare parte a meciului tempereze avântul gazdelor şi presteze un joc sobru, mult apreciat de publicul spectator. Compartimentul forte al argeşenilor a fost linia de fund, care, deşi lipsită de aportul lui Olteanu, accidentat la gleznă în meciul cu Farul, a constituit un baraj greu de trecut în faţa portarului Niculescu, la rândul lui un adevărat „înger păzitor“ al buturilor sale. Toţi specialiştii prezenţi la acest meci au fost de acord cel mai bun jucător de pe teren a fost apărătorul central Barbu, care în minutele 14 şi 53 şi-a salvat echipa din situaţii deosebit de critice. În majoritatea timpului, jocul a fost echilibrat. Cu excepția unei „căderi“ de câteva minute din finalul primei reprize, cuplul median Dobrin – Nuţu, care a muncit foarte mult, a reuşit să stăpânească centrul terenului. Dacă gazdele au avut o uşoară superioritate teritorială, mai ales în finalurile reprizelor, trebuie spus însă că românii au beneficiat de mai multe ocazii de gol, care n-au putut fi fructificate datorită pripelii atacanţilor (în special Kraus) sau formei foarte bune a portarului Fonseca. De menţionat aportul lui Dobrin la construcţia fazelor de atac ale piteştenilor. El s-a „bătut“ mai mult decât de obicei, dar nu a rezistat tentaţiei de a face uneori driblinguri în plus. Înainte de a trece la filmul meciului, ţin să precizez că argeşenii, prin jocul lor calm şi prin contraatacuri rapide, au făcut o figură frumoasă, având mari şanse să obţină calificarea după meciul retur. Iată acum cele mai importante secvenţe ale partidei:

min. 5: Jercan îl driblează pe Geraldino şi „înalţă“ balonul la Kraus, care, cu capul, reia de la 6 metri puţin pe lângă bară;
min. 14: Bene pătrunde în forţă în careul mare al piteştenilor, dar Barbu reuşeşte să împingă balonul în corner;
min. 16: la un „un-doi” Kraus-Jercan-Kraus, ultimul scapă singur în careu, dar greşeşte de puţin ţinta;
min. 18: 1-0 pentru Leixoes . Bene pasează în adâncime lui Horacio, acesta trece cu uşurinţă de loniţă şi reia de la 13 m, plasat, pe lângă Niculescu;
min. 24: la un contraatac piteştean, Kraus şutează puternic, dar, în ultimul moment, când toată lumea vedea gol, portarul Fonseca deviază balonul în corner;
min. 32: la o acţiune pe stângă, Jercan întoarce balonul spre careu cu adresa Nuţu, dar acesta întârzie o fracţiune de secundă şi Adriano degajează;
min. 40: o lovitură liberă de la 20 de m pentru Leixoes; Ricardo șutează puternic, dar mingea trece pe lângă bară…
min. 44: după un schimb de pase în viteză Raul—Bene —Horacio, ultimul trimite o „bombă“ spre poarta lui Niculescu. Mingea trece însă pe lângă bară ;
min. 53: Ricardo găseşte un culoar, pătrunde pe dreapta, dar, în ultimă instanţă, Barbu acordă corner;
mim 56: lovitură liberă de la 16 m, lateral, pentru FC Argeş. Dobrin execută direct pe poartă, Fonseca respinge la Jercan, un nou şut, din nou portarul portughez respinge la Dobrin, dar acesta reia peste bară:
min. 73: Nuţu aduce egalarea: 1—1! Adrian o acordă aut. Radu execută până la Nuţu, care, de la 30 m, şutează cu boltă spre poartă. Balonul capătă o traiectorie ciudată şi intră în poartă, la vinclu;
min. 78:  Niculescu salvează un gol ca şi făcut, blocând balonul în marginea careului mare la picioarele lui Albertino, scăpat singur;
min. 82: Horacio, bine găsit de Raul, șutează la poartă de la 12 m, dar Niculescu deviază în corner;
min. 86: ultima mare ocazie de gol a partidei o au argeșenii, dar șutul lui Radu, de la 8 m de buturile portugheze, ocolește poartă lui Fonseca.