Eliminare nemeritată!

FC Argeș a ratat șansa de a se lupta pentru câștigarea trofeului Cupei Elitelor U15. Piteștenii au pierdut nemeritat, la limită, scor 1-2, manșa retur a semifinalei cu Academia de Fotbal Gică Popescu.

Duelul de joi, de pe stadionul Tablierul, a fost unul destul de echilibrat, iar numai ghinionul a făcut ca alb-violeții să nu joace cu trofeul pe masă. Echipa pregătită de antrenorul Dan Lăcustă a deschis scorul după 14 minute prin Eduard Georgescu și a intrat la cabine în avantaj. Bucuria argeșenilor a fost una de scurtă durată, oltenii restabilind egalitatea imediat după pauză, în urma unei faze fixe. Cu cinci minute înainte de final, piteștenii puteau da lovitura, însă portarul Florea a respins în transversală lovitura de cap a lui Alexandru Niță. Când toată lumea se pregătea de loviturile de departajare, craiovenii au dat marcat golul victoriei, în urma unei respingeri greșite a portarului Mario Din. Chiar dacă nu au reușit calificarea în marea finală, puștii lui Lăcustă merită felicitați pentru performanța de a intra în topul celor mai bune patru echipe din țară.

Cupa – Elitelor U15 • Semifinale – Manșa retur

FC Argeș – Academia de Fotbal Gică Popescu 1-2(1-0)

A marcat: Eduard Georgescu(min.14) / Marco Papură(min.40), Eduard Preoteasa(min.70

FC Argeș U15: Mario Din – Eduard Georgescu, Andrei Dinu, Denis Parpală – Mario Oprea, Rareș Velea, Claudiu Stancu, Ciprian Vasile – Marius Mareș(min.60 Damian Feraru), Rafael Petriu, Alexandru Niță

Rezerve neutilizate: Filip Ionescu, Antonio Marin, Rafael Vlădulescu, Yanis Sorescu, Mihai Trandafir, Robert Bunescu, David Lică, Mircea Constantin

Antrenor: Dan Lacustă