Înfrângere în Giulești

În ziua în care clubul nostru aniversa 69 de ani de existență, FC Argeș a înregistrat a doua înfrângere din acest tur de campionat. Echipa pregătită de Andrei Prepeliță a cedat cu 1-2, în deplasarea de sâmbătă seară, din Giulești, contra Rapidului. foto: Gabriela Neacșu
Piteștenii au început bine partida și puteau marca la jumătatea primei reprize, însă portarul Horațiu Moldovan a reușit să pareze șuturile lui Ișfan și Bertrand din poziții foarte bune. Contrar cursului jocului, Rapid a de deschis scorul chiar înainte de pauză prin Sefer care l-a învins pe Straton cu un șut imparabil. După revenirea de la cabine, Ișfan l-a pus la grea încercare pe Moldovan care a avut o altă paradă de excepție. Cu 25 de minute înainte de final, Sefer a realizat dubla cu un șut de la colțul careului. Giuleștenii au rămas în zece în minutul 79, după ce Dragoș Grigore a fost eliminat în urma unui fault asupra lui Ișfan. Piteștenii au redus din diferență în cel de-al doilea minut de prelungiri, Kait înscriind în propria poartă. În urma acestui insucces, FC Argeș ocupă locul 6, cu 6 puncte, adunate în 4 etape. Următorul meci al echipei noastre este programat vineri, 12 august, de la ora 21.30, pe propriul teren, cu FC U Craiova.
Rapid – FC Argeș 2-1(1-0) Au marcat: Sefer (min.45, 64) / Kait (min.90 + 2 autogol)
Rapid: H. Moldovan – Morais, Săpunaru, Dr. Grigore, Fl. Ştefan – Kait, Crepulja, Al. Ioniţă (Papeau 60’) – Sefer (Pănoiu 88’), Dugandzic, V. Costache (Ciobanu 60’ – Iacob 82’). Antrenor: Adrian Mutu
FC Argeş: Straton – Tofan, Turda, M. Constantin, Vianna – Meza Colli (Covaci 90’), Njike (Alceus 60’) – Jakolis (Celestine 77’), Calcan (Donisa 77’), Bertrand (Garita 60’) – Işfan. Antrenor: Andrei Prepeliţă
Cartonaşe galbene: Ştefan 23’ / Tofan 34’, Prepeliţă 89’
Cartonașe roșii: Dr.Grigore(min.79)
Arbitru: Ionuţ Coza / A1: Mircea Grigoriu/ A2: Ferencz Tunyogi
Arbitri VAR: Radu Petrescu, Mircea Orbuleţ
Observatori: Marin Petrache, Adrian Comănescu