Înfrângere în meciul de la Oradea

FC Bihor: Rodrigo Garcia Accinelli – Sebastian Cucu, Alex Băican, Deniz Giafer, Ionuț Ban (Călin Jurj ′28) – Ricardo Farcaș (Răzvan Gunie ′57), Ioan Filip – Albert Stahl (Andrei Gal ′84), Andrei Moga (Adelin Nica ′84), Sergiu Jurj – Ioan Hora (C) (Andreas Chirițoiu ′57) Rezerve neutilizate: Ionuț Rus – David Sala, Mihai Gîdea, Robert Curescu Director tehnic: Gustavo Aragolaza

FC Argeș: Denis Oncescu – Andrei Tofan (C) (Florin Borța ′77), Guilherme Garutti, Esteban Orozco, Marius Briceag – Takayuki Seto, Kevin Doukouré (Petrișor Petrescu ′77) – Yanis Pîrvu (Andrei Dima 68′), Robert Moldoveanu (Costin Ghiocel ′84), Valentin Buhăcianu (Ionuț Rădescu ′68) – Emanuel Grønner Rezerve neutilizate: Cătălin Straton – Mario Tudose, Marco Dică, Patrick Dulcea Antrenor: Nicolae Dică

Arbitru: Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca). Asistenți: George Bogdan Duță (Bacău) și Csaba Antal (Baciu – Cluj). Rezervă: Claudiu Ștef (Târgu Mureş). Observator arbitri: Zoltan Tamaş (Odorheiu Secuiesc; Delegat joc: Romeo Malac (Timişoara).

Pe o căldură sufocantă, în fața a peste 2.000 de spectatori, Argeșul a dominat total primele 25 de minute și doar inspirația și norocul portarului argentinian al Bihorului, au făcut ca tabela să rămână intactă. FC Argeș a început foarte bine partida și a reușit să își creeze mai multe ocazii la poarta lui Rodrigo Garcia Accinelli. Primul care a trecut pe lângă gol a fost Valentin Buhăcianu, în minutul 8, șutul său cu dreptul din 14 metri fiind prins de portarul Bihorului. În minutul 10, Yanis Pîrvu a trecut foarte ușor de trei jucători ai Bihorului și i-a trimis lui Erik Grønner, care a șutat, dar portarul echipei orădene a fost din nou la post. În minutul 13, după o lovitură liberă executată de pe dreapta, norvegianul din atacul nostru a reluat cu capul din câțiva metri, dar goalkeeperul gazdelor a respins cu un reflex extraordinar mingea peste transversală. Orădenii au replicat în minutul 14 prin Andrei Moga, acțiunea lui fiind încheiată cu un șut de la marginea careului reținut în doi timpi de Oncescu. În minutul 23, același Grønner a trimis pe spațiul porții din alunecare, dar Accinelli a respins balonul în lateral. În minutul 24 s-a consemnat o nouă ocazie mare pentru vulturi. Tofan a centrat din dreapta, Grønner l-a depășit pe Giafer în fața careului mic, însă norvegianul nu a lovit bine mingea, care a fost respinsă cu piciorul de Accinelli, după care Moldoveanu a reluat din 6 metri, dintr-o poziție incomodă, mult peste poartă. Replica bihorenilor a venit în minutul 36, când Ioan Filip a trimis un șut din afara careului, dar Denis Oncescu a reținut în doi timpi. Până la pauză am mai avut două oportunități de a deschide scorul. În minutul 43, Marius Briceag a șutat de la 30 de metri, pe lângă colțul lung al porții orădene, iar în minutul 44, Grønner a trimis din nou periculos în fața porții, dar Accinelli a respins în afara suprafeței de joc. Așa s-a scris povestea primului mitan al meciului de la Oradea.

După pauză, bihorenii au ieșit de la cabine având o altă atitudine. În minutul 50, Ioan Filip a șutat de la 16 metri în transversală, mingea fiind reluată apoi de Sergiu Jurj cu capul peste poartă. La faza următoare, în minutul 51, a venit și golul. Albert Stahl avansează în careu înspre dreapta, nu e blocat de nimeni și trage pe jos, pe centrul porții. Garutti respinge balonul din apropierea liniei porții, însă mingea ricoșează la Ioan Hora, care din 6 metri marchează golul de 1-0. Orădenii au fost foarte aproape de a-și dubla avantajul, însă Alex Băican a trimis cu genunchiul pe lângă poartă din 6 metri. În repriza a doua, FC Argeș a fost periculoasă la lovitura liberă executată în min. 86 de Petrișor Petrescu de la aproximativ 23 de metri, dar Accinelli a prins în doi timpi. În prelungiri puteam salva cel puțin un punct. În minutul 90+4, Petrișor Petrescu a centrat din lovitură liberă și Takayuki a trimis cu capul în transversală, după care, în minutul 90+6, Grønner a reluat cu capul peste poartă centrarea lui Borța. FC Argeș a suferit astfel prima înfrângere din acest sezon competițional al ligii secunde.

După primele 3 etape, FC Argeș se află pe locul 9, având 4 puncte. În următoarea rundă ne va vizita liderul ligii secunde, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc. Partida cu ciucanii se va disputa luni, 26 august, chiar în ziua în care se vor împlini 77 de ani de la nașterea marelui Nicolae Dobrin. Meciul va începe la ora 17:00, pe stadionul Orășenesc din Mioveni.