Înfrângere la limită în fieful ardelenilor!

# AFC Hermannstadt – FC Argeş 1-0(0-0).
A marcat: Radu Crişan(min.70).

FC Argeş a pierdut la limită confruntarea de sâmbătă, din deplasare, cu AFC Hermannstadt, echipă care în proporție de 99% și-a asigurat promovarea în Liga I. Unicul gol al partidei a fost marcat de Radu Crișan cu 20 de minute înainte de ultimul fluier al centralului.
Băieții noștri au făcut un joc destul de modest și nu au reușit să pună în pericol poarta sibienilor. Ardelenii au pus presiune pe piteșteni încă din primul minut, însă defensiva noastră s-a descurcat destul de bine în prima repriză. După pauză, în apărarea alb-violetă au început să apară breșe, iar gazdele au încercat să speculeze la maxim acest erori. Sibiul putea deschide scorul după 60 de minute, însă Neagu a trimis în bară de la punctul cu var, după ce Buhăescu făcuse un henț în propriul careu. Zece minute mai târziu, fundașul Mădălin Ciucă l-a scăpat din marcaj pe Crișan care s-a înalțat și a trimis cu capul în plasă, cu toată opoziția lui Tavi Popescu care a reușit să atingă mingea. Victoria sibienilor este una absolut meritată, fiind obținută pe fondul unei prestații foarte modeste a echipei noastre. În urma acestui rezultat, Hermannstadt a ajuns la 80 de puncte și este la doar o victorie de promovarea matematică. FC Argeș a rămas tot pe locul 4, cu cele 58 de puncte, acumulate în 33 de etape.

Liga 2, etapa 33
AFC Hermannstadt – FC Argeş 1-0(0-0).
A marcat: Radu Crişan(min.70)
AFC Hermannstadt: Niga – Crişan, Pârvulescu, Coman, Petrescu – Danci(min.69Blănaru), Panfile, Curtean(min.79 Boboc), Dumitriu – Neagu(min.62 Tătar), Rusu. Antrenor: Alexandru Pelici.
FC Argeş: Popescu – Tofan, Ciucă(min.78Nilă), Vişa, Şerbănică – Stan, Tăbăcariu(min.71 Panait), Raul Costin, Năstăsie – Robert Grecu(min.78 Oancea), Buhăescu. Antrenor: Emil Săndoi.
Stadion: Municipal (Sibiu);
Arbitru: Adrian Illyeş (Ploieşti); Asistenţi: Ionuţ Marius Bobe (Videle) şi Marius Badea (Râmnicu Vâlcea).
Cartonaşe galbene: Crişan, Tătar, Pîrvulescu, Boboc, Coman.

Filmul meciului:
min.15: Curtean trimite cu capul din 6 m peste poartă, în urma unei centrări de pe dreapta.
min.31: Neagu centrează în careu, Petrescu reia cu capul spre poartă, însă Tavi Popescu scoate senzațional din vinclu!.
min.34: Petrescu trage slab, din afara careului, iar Popescu reţine fără probleme.
min.39. Grecu centrează în careu, însă balonul iese în afara terenului.
min.47: Lovitura de colţ executată de Robert Grecu este respinsă de defensiva sibiană.
min.50: Petrescu trage de la 18 m peste poartă.
min.57: Buhăescu trage din interiorul careului, însă un fundaş se interpune pe direcţia şutului.
min.59: Petrescu îl surprinde pe Tavi Popescu cu un şut centrare de la 25 m care este scos de portarul nostru.
min. 61: Lovitură de la 11 m pentru Sibiu după ce Buhăescu atinge mingea cu mâna în propriul careu.
min.61: Neagu trimite în bara laterală din lovitura de pedeapsă şi ratează deschiderea scorului.
min.64: Rusu rămâne singur cu Popescu, dar trage în acesta, după o eroare a defensivei noastre care nu a reuşit să respingă mingea din propriul careu.
min.70: 1-0! Sibiul deschide scorul prin Crişan care după ce s-a desprins de lângă Ciucă, a trimis cu capul în plasă, în urma unei lovituri de colţ.
min.80: Dumitriu trimite din 6 m peste poartă iar Sibiul ratează desprinderea decisivă.
min.85: Petrescu şutează de la 30 m iar mingea trece milimetric pe lângă bara laterală.