Învinși de revelația campionatului

FC Argeș a ratat șansa de a rămâne aproape de podiumul Ligii I după ce a pierdut nemeritat, scor 0-1, confruntarea de luni seară, de pe propriul teren, cu FC Hermannstadt, revelația campionatului. foto: Gabriela Neacșu
După zece minute de tatonare, piteștenii și-au trecut în cont primele ocazii de gol, însă Garita, Donisa și Ișfan nu l-au putut învinge pe Muțiu din poziții foarte bune. După revenirea de la cabine, alb-violeții au cerut penalty la intervențiile asupra lui Donisa și Garita, însă centralul nu a acordat nimic. Același Garita și Calcan i-au testat reflexele portarului sibian cu șuturi periculoase, însă Muțiu a reușit să respingă in extremis. Contrar cursului jocului, Hermannstadt a dat lovitura în penultimul minut al timpului regulamentar. Paraschiv l-a întors pe Latovlevic, a tras la portă, iar balonul a poposit în plasă după ce a trecut printre picioarele lui Straton. În urma acestui rezultat, Argeșul a coborât pe locul 6, cu cele 13 puncte, adunate în 9 etape. Următorul meci al echipei noastre este programat duminică, 11 septembrie, de la ora 18.30, în deplasare, cu Farul Constanța.
FC Argeș – FC Hermannstadt 0-1(0-0) A marcat: Paraschiv(min.89)
FC Argeş: Straton – Jakolis(min.82 Șerban), Dobrosavlevici, M. Constantin, Fabio Vianna(min.74 Latovlevici)- Alceus(min.82 Celestine), Njike – Calcan(min.82 Meza Colli), Donisa(min.60 Tofan), Ișfan – Garita
Rezerve neutilizate: Greab, Raynov, G. Creţu, Covaci
Antrenor: Constantin Schumacher
FC Hermannstadt: Muţiu – Butean, Antoche, I. Stoica(min.67 Bejan), Issah(min.71 Petrescu) – Sota(min.67 Răuță), Năstăsie(min.67 Biceanu) – Alhassan, Balaure, Popescu(min.46 Iancu) – Paraschiv
Rezerve neutilizate: Uțiu, Medina, Oroian, Buhăcianu
Antrenor: Marius Măldărășanu
Cartonașe galbene: Issah, Paraschiv