Învinși greu de vicecampioana României

FC Argeș a fost la doar câteva minute de un rezultat pozitiv în fieful vicecampioanei României, însă și de această dată greșelile individuale au privat echipa noastră de un punct meritat.  foto: Gabriela Neacșu

Piteștenii au făcut un meci destul de bun pe Arena Națională, însă au pierdut cu 2-3, confruntarea de duminică seară, din Capitală, cu FCSB, din runda cu numărul 12 din Superliga Superbet.  Argeșenii au deschis scorul destul de repede prin Calcan, după o combinație de efect cu Garita, care a făcut șah-mat defensiva roș-albastră. Bucureștenii au restabilit egalitatea prin Compagno care a trimis în plasă după ce l-a depășit din preluare pe Dobrosavlevici. La jumătatea celui de-al doilea mitan, atacantul italian a reușit ”dubla” după ce a transformat lovitura de pedeapsă scoasă de Crețu. Alb-violeții au restabilit egalitatea prin Garita cu o execuție spectaculoasă, însă bucuria a fost de scurtă durată. Cu câteva minute înainte de finalul timpului regulamentar, Cordea a trimis cu capul în plasă din centrarea lui Pantea și a stabilit scorul final. În urma acestui eșec, FC Argeș a rămas pe locul 11, cu cele 13 puncte, acumulate în 12 runde.

FCSB – FC Argeș 3-2(1-1) Au marcat: Compagno (’11, ’64 pen.), Cordea (’87) / Calcan (‘5), Garita (’79)

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Haruţ, Tamm, S. Şerban (Pantea 46’) – Cordea (Nikolov 90’), Edjouma, Olaru (Oct. Popescu 86’) – Omrani (Oaidă 46’), Compagno, Fl. Coman (Miculescu 74’) Antrenor: Nicolae Dică

FC Argeş: Straton – Tofan, Dobrosavlevici, Cestor, Vianna – Njike (Donisa 76’), Alceus (Meza Colli 60’) – Jakolis (Şerban 76’), Işfan, Calcan (Bertrand 65’) – Garita Antrenor: Constantin Schumacher

Cartonaşe galbene: Creţu 39’, Coman 74’, Oaidă 90’+2 / Alceus 33’, Dobrosavlevici 61’, Calcan 62’, Şerban 90’+5

Arbitri: George Găman – Adrian Popescu, Bucsi Imre-Laszlo – Viorel Flueran

Camera VAR: Sebastian Colţescu, Marius Marchidanu

Obervatori: Marin Petrache, Andrei Ioniţă.

sursa rezumat: Orange Sport