La 2 puncte de lider!

FC Argeş-Metaloglobus Bucureşti 2-0(1-0)
Au marcat: Buhăescu(min.7 pen),Oancea (min.90+4)

FC Argeş a obţinut sâmbătă după-amiază a doua victorie din acest tur de campionat şi continuă să se menţină aproape de podiumul ligii secunde. Echipa noastră s-a impus cu 2-0 în confruntarea de pe propriul teren cu Metaloglobus Bucureşti şi se află la doar două puncte în urma liderului Chindia Târgovişte.
Disputa dintre argeşeni şi bucureşteni a fost programată la ora 13 de televiziunile care au drept de transmisie a ligii secunde, iar meciul s-a jucat pe o căldură infernală. Canicula a făcut ca la ora jocului în tribunele stadionului Nicolae Dobrin să nu fie mai mult de 600-700 de persoane. Aşa cum era de aşteptat, jocul celor două echipe a avut mult de suferit din cauza caniculei. FC Argeş a deschis destul de repede scorul prin Buhăescu care a transformat penaltyul scos tot de el. Replica oaspeţilor a venit pe finalul primei reprize, însă şuturile lui Potecea şi Herea nu şi-au atins ţinta. După revenirea de la cabine, bucureştenii au alergat după egalare, în timp ce argeşenii au mizat pe cartea contraatacului. Cele mai mari ocazii de gol ale oaspeţilor au fost semnate de Andrei Valentin, Yuh şi Culda, însă de fiecare dată, defensiva echipei noastre şi portarul Ureche au reuşit să îndepărteze pericolul. Piteştenii au dat lovitura de graţie în penultimul minut de prelungiri. Pe un contraatac şcoală, Oancea a finalizat acţiunea cu un şut la colţul lung, din interiorul careului, fără speranţă pentru portarul Anca Trip. În urma acestui rezultat, FC Argeş a urcat pe locul 2, cu cele 7 puncte acumulate în aceste 3 runde. Alb-violeţii au cu 2 puncte mai puţin decât liderul Chindia Târgovişte.

FC Argeş: Ureche – Şerban, Hreniuc, Turda, Vişa – Şerbănică, Costin, Panait, Tăbăcariu(min.60 Nilă) – Buleică(min.78 Tofan), Buhăescu(min.75 Oancea). Antrenor: Emil Săndoi.
Metaloglobus Bucureşti: Anca Trip – Pham(min.74 Negotei), Caramalău, Sava, Sane – Yuh(min.80 Culda), Ghenovici, Vlad Vlăduţ, Niculae Ştefan – Ovidiu Herea, Potecea(min.59 Andrei Valentin).  Antrenor: Bogdan Andone.
Arbitri: Denis Heidiner(Hunedoara), Călin Cimponeriu (Lugoj), Răzvan Nistoran(Reşiţa).
Arbitru de rezervă: Andrei Moroiţă (Ploieşti). Observatori: Ionuţ Borcan(Ploieşti), Horaţiu Stănescu(Craiova).
Stadion: Nicolae Dobrin
Spectatori: 700
Cartonaşe galbene: Panait, Şerban/ Sava.

Cum s-au marcat golurile:

min.7: 1-0! Buhăescu execută lovitura de pedeapsă scoasă tot de el şi deschide scorul după ce trimite în dreapta portarului.

min.90+4: 2-0! Oancea pătrunde în careu şi finalizează cu un şut la colţul lung!