Remiză echitabilă în testul cu dâmbovițenii

Chindia și FC Argeș au remizat, 1-1, în amicalul de sâmbătă, de la Târgoviște. Testul de pe stadionul Eugen Popescu a fost un bun prilej pentru antrenorii Vasile Miriuță și Eugen Neagoe de a vedea potențialul tuturor jucătorilor.

După o primă repriză în care ocaziile de gol au fost destul de puține, cele două echipe au ieșit mult mai motivate de la cabine. La doar câteva minute după pauză, Argeșul a deschis scorul prin Patrick Dulcea. Mijlocașul echipei noastre a profitat de o greșeală a defensivei gazdelor și l-a învins pe Iustin Popescu cu un șut din interiorul careului. Replica Chindiei nu s-a lăsat mult așteptată. Moldoveanu a zguduit transversala porții piteștene, iar Zivkovic l-a pus la grea încercare pe portarul Micle. Alb-violeții își puteau dubla avantajul pe tabelă, însă Angelov l-a luat la țintă pe goalkeeperul Chindiei. Cu cinci minute înainte de final, târgoviștenii au fost foarte aproape de a restabili egalitatea, însă Micle a reușit să respingă șutul lui Zivkovic. În ultimul minut al timpului regulamentar, portarul echipei noastre nu a mai avut ce face la lovitura de cap a lui Tache. S-a terminat 1-1, rezultat echitabil având în vedere modul în care s-au desfășurat ostilitățile. Amicalul cu dâmbovițenii a fost primul test de verificare al echipei noastre sub comanda lui Eugen Neagoe. Tehnicianul echipei noastre și-a putut face o părere despre fotbaliștii echipei noastre, iar acum poate pregăti în cele mai mici detalii meciul de campionat cu CSM Slatina, partidă programată marți, 24 octombrie, de la ora 17.00, pe stadionul Orășenesc din Mioveni.

Amical Chindia Târgoviște – FC Argeș 1-1(0-0)

Au marcat: Tache(min.90) / Dulcea(min.49)

Chindia Târgoviște: Popescu – Albu, Plămadă, Marc, Adrian Ioniță – Prejmerean(cpt), Matiș, Șerban, Boțogan – Golofca, Moldoveanu

După pauză au mai intrat Brînzea, Fedele, Călin, Ursu, Rutjens, Negoescu, Manolache, Militaru, Gîț, Tache și Zivkovic

Antrenor: Vasile Miriuță

FC Argeș: Straton(min.46 Micle) – Tofan, Turda(cpt)(min.46 Scarlatache), Ciuciulete(min.70 Panait), Rizzi(min.76 Turda) – Babin(min.76 Lazăr), Răuță(min.62 Boboc), Bujor(min.46 Dulcea – min.74 Zătreanu), Bertrand(min.46 Haită) – 16.Ionuț Rădescu(min.46 Buhăcianu), Rusu(min.46 Angelov)

Rezerve neutilizate: Mario Mitoi, Huideș Grigore

Antrenor: Eugen Neagoe

Stadion: Eugen Popescu(Târgoviște)

Arbitru: Marian Mălău / A1: Cătălin Popescu / A2: Rareș Rădulescu(toți din Târgoviște)

Livetext:

min.1: A început partida

min.7: Andrei Șerban execută o lovitură liberă de la 25 m, iar Moldoveanu trimite cu capul pe lângă poartă

min.22: Ciuciulete este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault

min.23: Matiș trimite pe poartă din lovitură liberă de la 25 m, însă defensiva noastră respinge în corner

min.26: Boțogan primește un avertisment pentru un fault asupra lui Babin

min.38: Tofan centrează în careu, iar Rădescu reia cu capul pe lângă poartă

min.45: Prima repriză se încheie cu un scor alb

min.46: A început repriza secundă

min.46: Antrenorul Eugen Neagoe a operat mai multe schimbări la pauză. Au ieșit Straton, Turda, Rusu, Rădescu, Bertrand și Bujor, au intrat Micle, Scarlatache, Buhăcianu, Haită, Dulcea și Angelov

min.49: 0-1! Apărarea Chindiei nu reușește să respingă o minge, Dulcea interceptează și trimite în plasă!

min.53: Moldoveanu trimite din ”foarfecă” în transversală!

min.57: Zivkovic șutează din interiorul careului, însă Micle respinge

min.60: Rizzi centrează în fața porții, însă Angelov nu ajunge la balon

min.62: Schimbare la FC Argeș. Intră Boboc, iese Răuță

min.67: Tofan centrează în careu, balonul ajunge la Angelov, care singur cu Iustin Popescu, trage în acesta!

min.69: Dulcea trage de la 25 m, însă Iustin Popescu reține

min.70: Schimbare la FC Argeș. A ieșit Ciuciulete, a intrat Panait

min.74: Încă o înlocuire la echipa noastră. A ieșit Dulcea, a intrat Zătreanu

min.76: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Babin și Rizzi, au intrat Lazăr și Turda

min.84: Zivkovic trage din 6 m, însă Micle respinge!

min.90: 1-1! Lovitură de colț pentru Chindia, Răzvan Tache se înalță peste defensiva argeșeană și trimite cu capul în plasă!

min.90+2: Scarlatache respinge balonul din fața lui Zivkovic

min.90+3: Fluier final. Amicalul Chindia Târgoviște – FC Argeș se termină la egalitate, 1-1.