Înfrângere în amicalul cu oltenii

FC Argeș a suferit al treilea eșec în meciurile de verificare din această perioadă precompetițională. Echipa noastră a pierdut cu 0-2, amicalul de sâmbătă, din deplasare, cu CSM Slatina, colega de eșalon, golurile oltenilor fiind reușite de Vali Alexandru(21) și Claudiu Dragu(88).

Piteștenii au făcut un meci destul de modest, mai bun însă decât cel precedent, cu Corvinul Hunedoara, însă și de această dată au plătit tribut greșelilor din defensivă. Încă din debutul partidei, Argeșul putea deschide scorul prin Bertrand, însă mijlocașul alb-violet, rămas singur cu portarul, a tras în goalkeeperul oltean! Slatina a deschis scorul după 21 de minute prin Vali Alexandru, care scăpat din marcaj, a trimis în plasă. După pauză, piteștenii au încercat să restabilească egalitatea, forțând mai mult pe faza ofensivă. Balaur a avut șansa de a înscrie, însă a trimis cu capul în transversală, iar Zătreanu a fost foarte aproape să-l învingă pe Silveanu cu un șut de la mare distanță. Pe finalul partidei, oltenii au mai punctat incă o dată prin Claudiu Dragu, fotbalistul Slatinei învingându-l pe Straton cu o „torpillă” de la 20 m. Ca și în precedentele patru partide de verificare, antrenorul Alexandru Pelici a utilizat tot lotul pe care l-a avut la dispoziție, în încercarea de a găsi formula ideală cu care va începe noul sezon. Următorul meci de verificare al echipei noastre este programat miercuri, 26 iulie, de la ora 11.00, în deplasare, cu CS Mioveni.

Amical CSM Slatina – FC Argeș 2-0(1-0)

Au marcat: Vali Alexandru(min.21), C. Dragu(min.88)

Stadion: 1 Mai, Slatina

CSM Slatina, I repriză: Dincă – Pisăru, Mondragon, Gherghe, Radu – Donca, Matei, Marin, Doman – Ciocâlteu, Alexandru

La pauză au intrat Silveanu, C. Toma, Sălcianu, Stan, Vlad, Tegle, D. Toma, D. Dragu, Stănescu, Rasdan și C. Dragu          Antrenor: Daniel Oprescu

FC Argeș: Micle(min.60 Straton) – Tofan(min.85 Grigore), Turda(min.46 Tudose), Scarlatache(min.69 Balaur), Lazăr(min.69 Rizzi) – Boboc(min.46 Buhăcianu), Panait(min.87 Balgiu) – Bertrand(min.60 Rădescu), Rusu(min.60 Zătreanu), Dulcea(min.46 Haită) – Angelov(min.69 Bujor)

Rezerve neutilizate: Pîrvu, Mircea      Antrenor: Alexandru Pelici

Livetext:

min.1: A început partida

min.6: Tofan trage de la marginea careului, însă balonul trece la o palmă peste transversală

min.12: Turda reia din ”foarfecă”, dar balonul trece pe lângă poarta oltenilor

min.17: Angelov îi pasează lui Bertrand, însă acesta trage în Dincă

min.21: 1-0! Vali Alexandru trimite în plasă cu un șut din interiorul careului!

min.28: Doman șutează de la 20 m, însă balonul trece pe lângă poartă

min.41: Alexandru trimite peste transversală din lovitură liberă de la 30 m

min.45: Rusu șutează de la marginea careului, însă Dincă reține balonul

min.45: Se termină prima repriză. Oltenii intră la cabine cu un avantaj minim.

min.46: Triplă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Turda, Dulcea și Boboc, au intrat Tudose, Haită și Buhăcianu

min.46: La pauză antrenorul gazdelor, Daniel Oprescu, a schimbat garnitura folosită în prima repriză și a introdus în teren ceilalți 11 jucători care figurează ca rezerve

min.46: A început repriza secundă

min.60: Încă o triplă schimbare la echipa noastră. Au ieșit Micle, Bertrand și Rusu, au intrat Straton, Rădescu și Zătreanu

min.67: D. Toma trimite pe lângă poartă din interiorul careului

min.69: O altă triplă înlocuire la FC Argeș. Au ieșit Scarlatache, Lazăr și Angelov, au intrat Balaur, Rizzi și Bujor

min.74: Haită execută o lovitură de colț, iar Balaur trimite cu capul în transversală!

min.78: Bujor trimite în brațele lui Silveanu din careul mic

min.83: Zătreanu șutează de la 30 m, însă balonul trece milimetric pe lângă stâlpul din dreapta al porții apărate de Silveanu

min.85:Schimbare la FC Argeș. A ieșit Tofan, a intrat Grigore

min.87: Încă o înlocuire la FC Argeș. A ieșit Panait, a intrat Balgiu

min.88: 2-0! Claudiu Dragu îl învinge pe Straton cu o ”torpilă” de la 20 m!

min.90: Se termină partida. FC Argeș pierde amicalul cu CSM Slatina, scor 0-2, al cincilea test de verificare din această perioadă precompetițională