Înfrângere în Gruia

FC Argeș și-a complicat și mai mult situația din clasament după ce a pierdut cu 1-3, confruntarea de duminică seară, din deplasare, cu CFR Cluj, din runda cu numărul 26 din Superliga Superbet.

Partida din Gruia a avut două reprize diametral opuse, prima, dominată clar de gazde, iar cea de-a doua, mai echilibrată. Fără victorie de trei meciuri, campioana a început în forță și a deschis scorul după numai 93 de secunde, după ce șutul lui Deac a fost deviat în propria poartă de Rizzi. Ardelenii și-au mărit avantajul pe tabelă în minutul 25, Rangelo Janga trimițând cu capul în plasă din centrarea de manual a lui Camora. În ultimul minut al primei reprize, Malele a marcat, dar golul său a fost anulat pentru un henț. După pauză, FC Argeș a reintrat în joc prin autogolul lui Kolinger. Echipa noastră a încercat să restabilească egalitatea, Garita irosind cea mai mare oportunitate de gol a alb-violeților. CFR Cluj a simțit pericolul și a încercat să refacă cât mai repede diferența de două goluri pe tabelă. Boateng, Krasniqi și Bîrligea i-au dat mari emoții portarului Micu, aflat chiar la meciul de debut în Liga I. Insistența ardelenilor pe faza ofensivă a dat roade în ultimul minut de joc, Krasniqi stabilind scorul final cu o ”torpilă” din afara careului. În urma acestui rezultat, FC Argeș ocupă locul 13, cu 26 de puncte, poziție care asigură prezența la barajul pentru promovare/retrogradare în prima ligă.

CFR Cluj – FC Argeș 3-1(2-0)

Au marcat: Deac(min.2), Janga(min.25), Krasniqi(min.90+3)/ Koĺlinger(min.61 aut.)

CFR Cluj: Scuffet – Braun (min.84 Manea), Kolinger, Yuri Matias, Camora – Deac (min.76 Krasniqi), Muhar, Boateng – Petrila (min.76 Bîrligea), Malele (min.73 Cvek), Janga (min.84 Maglica)

Rezerve neutilizate: Sava, Burcă, Hoban, Cvek, Fica

Antrenor: Dan Petrescu

FC Argeş: Micu – Tofan (min.46 Jakolis), Zebic, Turda, Rizzi – Meza Colli, Bassong (min.88 Croitoru) – Hanne (min.46 Koubemba), Tîrcoveanu (min.83 Bertrand), Jobello (min.82 Calcan) – Garita

Rezerve neutilizate:  Straton, M. Constantin, Mimito Biai, Crețu

Antrenor: Constantin Schumacher

ABSENȚI: Njike (suspendat), I. Șerban (accidentat)
ANTRENOR: Constantin Schumacher

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu”; Spectatori: 3.000

Cartonașe galbene: Yuri Matias, Petrila / Tofan

Arbitru: Viorel Flueran (Craiova – Dolj), A1: Radu Ghinguleac (Bucureşti), A2: Adrian Popescu (Craiova – Dolj), Arbitru VAR: Andrei Chivulete (Bucureşti) Arbitru AVAR: Iuliana Demetrescu (Râmnicu Vâlcea – Vâlcea)

Observator joc: Octavian Goga

Observator arbitri: Cristian Nica

Livetext:

min.1: A început partida

min.2: 1-0! Malele îl depășește pe Tofan, centrează în careu, Deac trage la poartă, iar Rizzi deviază în plasă!

min.10: Malico șutează de la 18 m pe lângă poartă

min.25: 2-0! Camora centrează în careu, iar Janga reia cu capul în plasă!

min.34: Tofan este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault

min.45: Malele primește o pasă în adâncime, pătrunde în careu și înscrie! După consultarea VAR, centralul anulează reușita atacantului gazdelor pentru un henț.

min.45: Se termină prima repriză. CFR Cluj intră la cabine cu un avantaj de două goluri.

min.46: A început repriza secundă

min.46: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Tofan și Hanne, a intrat Jakolis și Koubemba

min.58: Malele trage de la peste 20 m, însă Micu respinge

min.61: 2-1! Goool FC Argeș! Jakolis centrează în careu, iar Kollinger deviază balonul în propria poartă!

min.65: Petrila este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault

min.73: Prima schimbare la CFR Cluj. A ieșit Malele, a intrat Cvek

min.74: Jakolis centrează în careu, însă Garita nu ajunge la minge

min.75: Dublă înlocuire la gazde. Au ieșit Deac și Petrila, au intrat Birligea și Krasniqi

min.78: Rizzi îi pasează lui Garita, acesta pătrunde în careu, însă trage peste transversală!

min.81: Dublă înlocuire la FC Argeș. Au ieșit Jobello și Tîrcoveanu, au intrat Calcan și Bertrand

min.83: Dublă schimbare și la Cluj. Au ieșit Braun și Janga, au intrat Manea și Maglica

min.86: Ultima înlocuire la FC Argeș. A ieșit Bassong,  a intrat David Croitoru

min.90: De la marginea terenului s-au arătat 4 minute suplimentare

min.90+3: 3-1! Krasniqi înscrie cu un șut din afara careului și reface diferența de două goluri!

min.90+4: Se termină prima partida. FC Argeș pierde la diferența de două goluri pe terenul campioanei și rămâne pe locul 13, cu 26 de puncte.

sursa rezumat: Prima Sport