Pe loc de baraj!

Cu trei etape înainte de finalul play-out-ului, Piteștiul păstrează șanse reale de a rămâne și în sezonul viitor în prima ligă. FC Argeș s-a impus cu 2-0, sâmbătă, în deplasarea de la CS Mioveni,  din runda cu numărul 6 a play-out-ului Superligii Superbet, reușind astfel să ia o gură importantă de oxigen în lupta pentru supraviețuire.

Argeșul a început bine partida și a deschis scorul după doar șapte minute, Calcan trimițând în plasă din centrarea lui Crețu. La puțin timp după deschiderea scorului, piteștenii și-au trecut în cont o dublă ocazie, Koubemba nimerind bara, iar Calcan fiind blocat în apropierea liniei porții. Până la finalul primului mitan, FC Argeș a mai avut alte trei mari ocazii de a se desprinde pe tabelă: bara lui Rizzi, șutul lui Șerban la vinclu și o lovitură de cap a lui Turda. La puțin timp după revenirea de la cabine, echipa noastră a reușit desprinderea pe tabelă, Garita marcând din fața porții, după o eroare a defensivei gazdelor. Prima ocazie a Mioveniului a venit în minutul 69, când Antal a și marcat, însă golul a fost anulat după consultarea îndelungată a VAR-ului. Jobello putea închide meciul, însă rămas singur cu portarul Sima, a tras pe lângă poartă! În urma acestui rezultat, FC Argeș a urcat pe locul 8, cu o zestre de 20 de puncte, cu două mai mult decât UTA, ocupanta penultimului loc, formație care va întâlni marți, de la ora 20.00, pe propriul teren, pe FC Hermannstadt.

Superliga Superbet, Sezonul 2022-2023, Play-Out, Etapa 6

CS Mioveni – FC Argeș 0-2(0-1)

Au marcat: Calcan(min.7), Garita(min.66)

CS Mioveni: Sima – Rădescu, Balaur(min.22 Pedroso), Panait, Garutti, Şerbănică – Pop(min.78 Rusu), Căprescu(min.83 Toma), Guţea(min.62 Militaru) – Coşereanu, Buziuc(min.62 Antal)
Rezerve neutilizate: Bucur, Lixandru, Sno, Carnat
Antrenor: Vlad Ţăran

FC Argeş: Straton – Tofan(min.13 Jakolis), Zebic, Turda, Rizzi – Meza Colli – Creţu(min.61 Pîrvu), Biri, Şerban(min.61 Jobello), Calcan(min.85 Dobrosavlevici) – Koubemba(min.46 Garita)
Rezerve neutilizate: Micle, Brendon, Njike, Tîrcoveanu
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

Cartonașe galbene: Zebic

Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti) / A1: Mihai Marica (Bistriţa), A2: Adrian Vornicu (Iaşi) / Arbitru VAR: Adrian Cojocaru (Galaţi), Arbitru AVAR: Valentin Dumitru (Gherghiţa)

Observator joc: Viorel Ilinca

Observator arbitri: Aron Huzu

Livetext:

min.1: A început partida

min.7: 0-1! Calcan trimite în plasă din centrarea lui Crețu!

min.13: Prima schimbare la FC Argeș. Iese Tofan, accidentat, intră Jakolis

min.19: Koubemba trimite în transversală din interiorul careului!

min.19: Șerban trage la poartă, însă un fundaș respinge balonul din fața porții

min.21: Prima înlocuire și la CS Mioveni. Iese Balaur, intră Pedroso

min.31: Zebic este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault asupra lui Căprescu

min.42: Rizzi trimite în transversală de la 18 m!

min.45: Prima repriză va fi prelungită cu 3 minute

min.45+2: Șerban execută o lovitură liberă de la 20 m, însă Sima respinge în corner

min.45+3: Turda trimite cu capul, însă Șerbănică respinge de pe linia porții

min.45+3: Se termină prima repriză. FC Argeș intră la cabine cu un avantaj minim

min.46: A început repriza secundă

min.46: A doua înlocuire la FC Argeș. Iese Koubemba, întră Garita

min.50: Garita șutează de la marginea careului, însă Sima respinge peste poartă

min.57: Căprescu trage de la 30 m, însă Straton reține

min.60: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit  Șerban și Crețu, au intrat Jobello și Pîrvu

min.62: Dublă schimbare și la CS Mioveni. Au ieșit Buziuc și Gutea, au intrat Antal și Militaru

min.66: 0-2! Garita trimite în plasă din câțiva metri după o greșeală a defensivei gazdelor care nu a reușit să respingă balonul!

min.69: Antal reduce din diferență cu un șut din apropierea porții ! Centralul Colțescu anulează golul după consultarea VAR

min.75: Jobello scapă singur cu Sima, însă trimite pe lângă poartă!

min.78: Dublă schimbare la CS Mioveni. Au ieșit Căprescu și Pop, au intrat Toma și Rusu

min.81: Antal trimite peste poartă din interiorul careului

min.83: Ultima înlocuire la FC Argeș.  A ieșit Calcan, a intrat Dobrosavlevici

min.90: De la marginea terenului s-au arătat 8 minute suplimentare

min.90+8: Se termină partida. FC Argeș se impune cu 2-0 și urca pe locul 8 al play-out-ului, cu 20 de puncte, poziție de baraj.

sursa rezumat video: Orange Sport