Înfrângere după un joc slab!

FC Argeș a irosit încă o șansă de a ajunge pe locurile de play-off l, după ce a pierdut cu 1-3, confruntarea de joi seară, din deplasare, cu CSA Steaua, din runda cu numărul 9 a ligii secunde.

Piteștenii au început timorați meciul, iar militarii au profitat la maximum de breșele apărute în defensiva alb-violetă. După doar o jumătate de oră de joc, CSA Steaua a luat un avantaj consistent, Raicu(12) și Chipirliu(30) punctând pe greșelile apărătorilor noștri. Cu un minut înainte de pauză, FC Argeș a rămas în inferioritate numerică, Panait primind al doilea cartonaș galben pentru un fault asupra lui Raicu. Pe finalul partidei, bucureștenii au mai înscris încă un gol, Chipirliu făcând ”dubla” dintr-un penalty, acordat în urma unui contact ușor în careu între Bertrand și Bărbulescu. Argeșul a redus din handicap în minutele suplimentare ale meciului, Zătreanu marcând din pasa lui Bertrand. În urma acestui eșec, echipa noastră a coborât pe locul 10, cu cele 11 puncte, acumulate în noua etape.

Liga 2, Sezonul 2023-2024, Etapa 9

CSA Steaua – FC Argeș 3-1(2-0)

Au marcat: Raicu(min.12), Chipirliu(min.30, 82 pen.) / Zătreanu (min.90+3)

CSA Steaua: Frânculescu – Drăghici(min.78 Enceanu), Vîrtej, Beța, Ad. Ilie(cpt), Dobrescu – Sierra, Mancuso(min.68 Bărbulescu), Raicu(min.69 Matei) – Chunchukov(min.78 Buziuc), Chipirliu(min.85 Topuzov)
Rezerve neutilizate: Pop, Boiciuc, C. Avram, Maftei
Antrenor: Daniel Oprița

FC Argeș: Bucur – Tofan, Turda(cpt), Tudose, Rizzi(min.46 Babin) – Panait, Răuță(min.84 Haită) – Rădescu(min.84 Pîrvu), Buhăcianu(min.72 Bertrand), Rusu – Angelov(min.88 Zătreanu)
Rezerve neutilizate: Straton, Huideș, Scarlatache, Bujor
Antrenor: Eugen Beza

Cartonașe galbene: Ilie, Drăghici / Tofan, Panait

Cartonașe roșii: Panait(min.45)

Stadion: Steaua(București)

Arbitru: Claudiu Marcu(Constanța) / A1: Daniel Vlase(Galați) / A2: Cosmin Bojan(Târgu Mureș) / Rezervă: George Roman(Timișoara)

Delegat de joc: Adrian Petre(Buzău)

Observator de arbitri: Silviu Crîngașu(Ploiești)

Livetext:

min.1: A început partida

min.8: Mancuso trimite în zid din lovitură liberă de la 25 m

min.12: 1-0! Bucur iese și boxează o centrare din stânga, însă se ciocnește cu Tudose, balonul ajunge la Raicu, care de la 10 m trimite în plasă!

min.25: Panait trage din afara careului, însă un fundaș bucureștean deviază în corner

min.30: 2-0! Centrare în careul piteștean, defensiva argeșeană nu reușește să respingă balonul, Chipirliu interceptează și trimite în plasă!

min.35: Adrian Ilie este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault în marginea terenului

min.37: Tofan este avertizat pentru un fault asupra lui Raicu

min.43: Panait încasează un galben pentru un fault asupra lui Dobrescu

min.45:Același Panait îl faultează în săritură pe Raicu și primește al doilea avertisment, fiind eliminat

min.45+2: Prima repriză se prelungește cu 2 minute

min.45+2: Se termină prima repriză. Gazdele intră la cabine cu un avantaj de două goluri

min.46: Prima schimbare la FC Argeș. Iese Rizzi, intră Babin

min.46: A început repriza secundă

min.48: Dobrescu centrează în careu, iar Chipirliu reia cu capul la o palmă pe lângă stâlpul din stânga lui Bucur

min.61: Drăghici primește un cartonaș galben pentru un fault

min.64: Drăghici trage de la 20 m, însă nu prinde cadrul porții

min.68: Dublă schimbare la CSA Steaua. Au ieșit Mancuso și Raicu, au intrat Matei și Bărbulescu

min.72: A doua înlocuire la FC Argeș. A ieșit Buhăcianu, a intrat Bertrand

min.74: Dobrescu pătrunde în careu, șutează puternic, însă Bucur respinge în corner

min.78: Încă o dublă înlocuire la gazde. Au ieșit Chunchukov și Draghici, au intrat Buziuc și Enceanu

min.82: Bertrand faultează în careu un adversar, iar centralul arată penalty

min.82: 3-0! Chipirliu transformă lovitura de pedeapsă și duce scorul la 3-0!

min.83: Încă o dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Răuță și Radescu, au intrat Haită și Pîrvu

min.85: Ultima înlocuire la Steaua. A ieșit Chipirliu, a intrat Topuzov

min.88: Ultima înlocuire la FC Argeș. A ieșit Angelov, a intrat Zătreanu

min.90+3: 3-1! Zătreanu reduce din diferență din centrarea lui Bertrand!

min.90+4: Se termină partida. FC Argeș pierde la diferență de două goluri și coboară pe locul 10, cu 11 puncte, adunate în 9 etape.

sursa rezumat: Prima Sport