A doua victorie consecutivă!

FC Argeș a obținut a doua victorie consecutivă din această ediție de campionat și a reintrat din nou în lupta pentru calificarea în play-off. Piteștenii s-au impus cu 4-0, în confruntarea de sâmbătă, de la Turnu Măgurele, cu CSM Alexandria, din runda cu numărul 7 a ligii secunde.

Alb-violeții au început în forță partida și au deschis scorul după doar cinci minute. Rădescu a centrat perfect în careu, iar Turda a trimis cu capul în plasă! Cu zece minute înainte de finalul primului mitan, teleormănenii puteau restabili egalitatea pe tabela de marcaj, însă Neagu nu a profitat de gafa lui Bucur și a trimis peste poartă din poziție ideală. Argeșul a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri, bulgarul Angelov marcând spectaculos din centrarea lui Rusu. La puțin timp după pauză, Rusu își putea trece și el numele pe lista marcatorilor, însă a trimis pe lângă poartă din 6 m. Cu un minut înainte de finalul timpului regulamentar, Argeșul a mai punctat încă o dată prin Haită. În minutele suplimentare ale partidei, juniorul Yanis Pîrvu a scos un penalty, pe care tot el l-a transformat. În urma acestui succes, echipa noastră a urcat pe locul 8, cu cele 10 puncte, adunate în 7 etape, la egalitate cu Chindia, ocupanta locului 6, ultimul care asigură prezența în play-off.

Liga 2, Sezonul 2023-2024, Etapa 7

CSM Alexandria – FC Argeș 0-4(0-2)

Au marcat: Turda(min.5), Angelov(min.38), Haită(min.89), Pîrvu(min.89 pen)

CSM Alexandria: Cristică (cpt.) – Nicola, Băican, Nedelea(min.46 Georgescu), Lupoaica, Stancu(min.65 Ciobanu), Neagu(min.65 Gîdea), Perju(min.65 Mogoș), Jerdea, Crețu(min.81 Horșia), Dodoi
Rezerve neutilizate: Brînză – Nițescu, Cană, Împungerouă
Antrenor: Ștefan Odoroabă

FC Argeș: Bucur – Tofan, Turda (cpt.), Tudose, Rizzi – Rădescu(min.78 Pîrvu), Panait(min.85 Huideș), Răuță(min.46 Babin), Buhăcianu(min.73 Haită) – Rusu(min.78 Scarlatache), Angelov
Rezerve neutilizate: Straton – Mitoi, Bujor, Zătreanu
Antrenor: Eugen Beza

Cartonașe galbene: Cristică / Buhăcianu, Răuță, Rusu, Babin

Stadion: Municipal (Turnu Măgurele – Teleorman).
Arbitru central: Sorin Vădana (Cluj-Napoca) /A1:Ștefan Dumitrache (Palanca – Prahova) / A2: Vasilică Viorel Dobre (Bucureşti) Arbitru de rezervă: Alexandru Despina (Bucureşti).

Observator de arbitri: Ion Olteanu (Bucureşti)

Delegat de joc: Marian Lumînare (Bucureşti).

Livetext:

min.1: A început partida

min.2: Panait pătrunde în careu, trage la poartă, însă un fundaș respinge în corner

min.5: 0-1!Rădescu centrează în careu, iar Turda trimite cu capul în plasă!

min.10: Jerdea șutează peste poartă din lovitură liberă de la 25 m

min.13: Angelov trimite pe lângă poartă de la 20 m

min.18: Buhăcianu primește un cartonaș galben pentru simularea unui fault

min.35: Bucur nu reușește să prindă balonul, mingea ajunge la Neagu, care din 6 m, reia peste poartă!

min.38:0-2! Rusu centrează în careu, iar Angelov, din ”foarfecă”, trimite în plasă!

min.45: Răuță încasează un avertisment pentru un fault la jumătatea terenului

min.45+2: Se termină prima repriză. FC Argeș intră la cabine cu un avantaj de două goluri

min.46: A început repriza secundă

min.46: Prima schimbare la Alexandria. A ieșit Nedelea, a intrat Georgescu

min.46: Înlocuire și la FC Argeș. A ieșit Răuță, a intrat Babin

min.50: Bogdan Rusu încasează și el un galben pentru un fault

min.55: Rădescu întoarce pentru Panait, iar acesta trimite slab, în brațele portarului

min.59: Buhăcianu centrează în careu, iar Rusu trimite pe lângă poartă din 6 m!

min.65: Triplă schimbare la CSM Alexandria. Au ieșit Stancu, Neagu și Perju, au intrat Ciobanu, Gîdea și Mogoș

min.8: Cartonaș galben Babin

min.73: A doua schimbare la FC Argeș. Iese Buhăcianu, intră Haită

min.77: Centrare de pe dreapta, iar Dodoi trimite la o palmă pe lângă poartă

min.78: Dublă înlocuire la echipa noastră. Au ieșit Rusu și Rădescu, au intrat Scarlatache și Pîrvu

min.81: Ultima schimbare la Alexandria. A ieșit Crețu, a intrat Horșia

min.85: Cristică încasează și el un avertisment pentru proteste

min.85: Ultima înlocuire la FC Argeș. A ieșit Panait, accidentat, a intrat Grigore Huideș

min.89: 0-3! Huideș trage la poartă, Cristică respinge în față, balonul ajunge la Haită, care de la 15 m trimite în plasă!

min.90: De la marginea terenului s-au arătat 7 minute suplimentare

min.90: Yanis Pîrvu este faultat în careu, iar centralul indică penalty

min.90+1: 0-4! Yanis Pîrvu transformă lovitura de pedeapsă și duce scorul la 0-4!

min.90+7: Se termină partida. FC Argeș se impune cu 4-0, în confruntarea de la Turnu Măgurele, cu CSM Alexandria, și obține a doua victorie consecutivă din această ediție de campionat. În urma acestui succes, echipa noastră urcă pe locul 8, cu 10 puncte, la egalitate cu Chindia Târgoviște, ocupanta locului 6, ultimul care asigură prezența în play-off.