Victorie categorică!

FC Argeș a început cu dreptul lupta pentru menținerea în eșalonul secund, obținând o victorie categorică, scor 4-1, în confruntarea de sâmbătă, de la Mioveni, cu Ceahlăul Piatra Neamț, din runda cu numărul 2 a play-out-ului ligii secunde.

Partida cu moldovenii a fost un bun prilej pentru antrenorul Eugen Neagoe de a da mai multe șanse și jucătorilor tineri. Tehnicianul echipei noastre l-a titularizat pe Alexandru Dinoci(2005), iar pe Adelin Mircea(2006) l-a introdus în teren în ultimul sfert de oră. Cei doi juniori nu i-au înșelat așteptările antrenorului alb-violet, ambii având o evoluție sigură și foarte bună, demonstrând că pot fi soluții viabile în sezonul viitor. Piteștenii puteau deschide scorul după zece minute, însă Barna a reușit să respingă șutul lui Tofan. Cu zece minute înainte de pauză, defensiva nemțenilor a cedat pentru prima oară, Petrescu punctând cu un șut din careul mic. După revenirea de la cabine, Argeșul și-a dublat diferența pe tabelă prin Buhăcianu, însă bucuria a fost de scurtă durată, Ceahlăul reducând din diferență prin Cortelezzi. Balaur a readus liniștea în tabăra alb-violetă, iar Orozco a stabilit scorul final, cu zece minute înainte de finalul timpului regulamentar. În urma acestui succes, Argeșul a ajuns la 27 de puncte și a urcat pe locul 4 al play-out-ului. Piteștenii s-au distanțat la 13 puncte de Unirea Dej, prima echipă aflată sub linia retrogradării.

Liga 2, Play-out Grupa A, Etapa 2

FC Argeș – Ceahlăul Piatra Neamț 4-1(1-0)

Au marcat: Petrescu(35), Buhăcianu(52), Balaur(60), Orozco(80) / Cortelezzi(55)

FC Argeș: Straton – Esteban Orozco, Balaur, Tudose – Tofan (cpt.)(min.64 Dulcea), Dinoci(min.78 Șerban), Nortey, Borța, Petrescu – Rusu(min.64 Angelov), Buhăcianu(min.72 Adelin Mircea)
Rezerve neutilizate: Micle – Haiă, Mitoi, Ciuciulete, Șerban, Pîrvu
Antrenor: Eugen Neagoe

Ceahlăul: Barna – Pedro Albino, Core, Taraduda, Bacalu(min.39 Moraru) – Jalbă(min.64 P. Petre), Forizs(min.46 Cortelezzi) – Savu(min.39 Oltean), Neicuțescu, Llullaku (cpt.) – Buziuc(min.72 Anton)
Rezerve neutilizate: Krell – Larrauri, Cortelezzi, Petkov, Benga
Antrenor: Cristian Pustai

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)

Arbitru: Constantin Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea) /A1: Biro Tamaș Kopriva / A2:Zsolt Kopriva (ambii din Carei – Satu Mare). Arbitru de rezervă: Ștefăniță Dănilă (Otopeni – Ilfov).

Observator arbitri: Gheorghe Moise (Bucureşti); Delegat joc: Marian Lumînare (Bucureşti).

Livetext:

min.1: A început partida

min.10: Borța centrează în careu, iar Tofan reia spectaculos spre poartă, însă portarul nemțenilor respinge

min.24: Tofan este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault asupra lui Llullaku

min.35: 1-0! Centrare de pe stânga, defensiva nemțenilor nu reușește să respingă balonul, iar Petrișor Petrescu trimite în plasă din fața porții!

min.38: Dublă schimbare la Ceahlăul. au ieșit Bacalu și Savu, au intrat Moraru și Oltean

min.45: Llullaku trage slab din interior careului, iar Straton reține

min.45: Se termină prima repriză. FC Argeș intră la cabine cu avantaj minim

min.46: A început repriza secundă

min.46: A treia înlocuire la Ceahlăul. A ieșit Forizs, a intrat Cortelezzi

min.52: 2-0! Borța repune de la margine, mingea îl sare pe un fundaș moldovean, ajunge la Buhăcianu, care trage cu sete și trimite în plasă!

min.55: 2-1! Cortelezzi reduce din diferență cu un șut din interiorul careului!

min.60: 3-1! Petrișor Petrescu execută o lovitură de colț, Balaur reia cu capul, balonul lovește transversala și depășește linia porții, iar centralul validează golul și arată centrul terenului!

min.64: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Rusu și Tofan, au intrat Angelov și Dulcea

min.64: A patra înlocuire la oaspeți. A ieșit Jalbă, a intrat Patrick Petre

min.73: A treia înlocuire la FC Argeș. A ieșit Buhăcianu, a intrat Adelin Mircea

min.73: Ultima schimbare la oaspeți. A ieșit Buziuc, a intrat Anton

min.76: Florin Borța primește un cartonaș galben pentru un fault

min.78: A patra schimbare la FC Argeș. A ieșit Alexandru Dinoci, a intrat Andrei Șerban

min.79: Mihai Neicuțescu este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault

min.80: 4-1! Adelin Mircea centrează în careu, iar Orozco trimite cu capul în plasă!

min.90: De Sousa trage pe lângă poartă de la 25 m

min.90: Patrick Petre Pătrunde în careu, trage la portă, însă Straton respinge

minm.90+2: Moraru trage de la 20 m, însă Straton reușește să respingă

min.90+3: Se termină partida. FC Argeș se impune cu 4-1, ajunge la 27 de puncte și urcă pe locul 4 al play-out-ului. Piteștenii se distanțează la 13 puncte de Unirea Dej, prima echipă aflată sub linia retrogradării.