Remiză cu patru goluri în derby-ul județean

FC Argeș a încheiat anul cu o remiză după ce a terminat la egalitate, 2-2, confruntarea de duminică, de pe propriul teren, cu CS Mioveni, din runda cu numărul 21 din Superliga Superbet.

Disputa din Trivale a fost una spectaculoasă, cu două reprize diametral opuse, prima controlată de echipa noastră, iar cea de-a doua de oaspeți. Argeșul a început în forță partida, iar după primele 20 de minute avea un avantaj de două goluri prin reușitele lui Ișfan și Garita. Replica Mioveniului a venit la puțin timp pe fondul unor greșeli ale defensivei noastre. Krasniqi a profitat de o neglijență a lui Meza Colli, a scăpat singur cu Greab, însă a tras în bara laterală! Tot Alexandru Ișfan a avut șansa de a închide meciul, însă rămas singur cu portarul Flavius Croitoru, a tras în acesta! După pauză, FC Argeș a dat semne de slăbiciune, iar adversarul a început să-și arate colții. Mioveniul a reintrat în joc cu o jumătate de oră înainte de final, Antal învingându-l pe Greab cu un șut în vinclu de la 25 m!. Câteva minute mai târziu, același Antal putea restabili egalitatea, însă șutul său din afara careului, a zguduit transversala. Oaspeții au restabilit egalitatea în cel de-al doilea minut de prelungiri, în urma unei greșeli colective a defensivei noastre. Cestor nu a reușit să respingă balonul din careul mic, mingea a ajuns la Garutti, iar fundașul brazilian a trimis în plasă din câțiva metri! În urma acestui rezultat, FC Argeș încheie anul pe locul 11, cu 23 de puncte, cu două mai mult decât FC Botoșani, prima echipă aflată pe loc de baraj.

FC Argeș – CS Mioveni 2-2(2-0)

Au marcat: Ișfan(min.14), Garita(min.19) / Antal(min.60),  Garutti (min.90+2)

FC ARGEȘ: Greab – Tofan, M. Constantin, Cestor, Vianna(min.78 Jakolis) – Meza Colli(min.64 Dobrosavlevici), Nijke – Ișfan(min.90 Crețu), Alceus, Bertrand(min.90 Calcan) – Garita
Rezerve neutilizate: Micle, Raynov, Celestine, Pîrvu, Donisa, Covaci, A. Stoica
Absenți: I. Șerban, Straton, Turda (accidentați)
ANTRENOR: Constantin Schumacher

CS MIOVENI: Croitoru – I. Balaur(min.46 Trif), Scarlatache, Garutti – Carnat(min.83 Kabananga), Lixandru, Panait(min.15 Pop), Rădescu, Burnea – Krasniqi(min.46 Burlacu), Antal(min.83 Coșereanu)
Rezerve neutilizate: Sima, Gutea, Șerbănică, Sima, Toma
ABSENȚI: Buziuc, Blănaru (accidentați), Oancea (suspendat)
ANTRENOR: Marius Stoica

Cartonașe galbene: Balaur, Burnea, Pop

Cartonașe roșii: Pop(min.90+4)

Stadion: Nicolae Dobrin (Piteşti)
Arbitru: Lucian Rusandu(Sfântu Gheorghe) / A1: Mircea Grigoriu(Bucureşti), A2: Ferencz Tunyogi(Zalău) / Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs(Carei), Arbitru AVAR: Vlad Bârleanu (Bucureşti)

Observator joc: Marian Ivan

Observator arbitri: Vasile Bratu

Livetext:

min.1: A început partida

min.3: Bertrand pătrunde în careu, trage la poartă, însă Croitoru reține

min.6: Garita rămâne singur cu portarul Mioveniului, dar trage pe lângă poartă!

min.14: 1-0! Goool FC Argeș! Bertrand centrează în careu, balonul ajunge la Ișfan, iar mijlocașul alb-violet trimite în plasă!

min.15: Prima schimbare la CS Mioveni. Iese Panait, accidentat, intră POP

min.19: 2-0! Goool FC Argeș! Garita primește o pasă în adâncime, îl depășește în viteză pe Scarlatache și îl execută pe Croitoru cu un șut plasat!

min.22: Krasniqi profită de o greșeală a defensivei piteștene, rămâne singur cu Greab, dar trage în bara laterală!

min.23: Balaur este avertizat cu un galben pentru un fault

min.34: Meza Colli trage de la 30 m, însă Croitoru respinge balonul

min.41: Alceus trimite la o palmă peste transversală de la 20 m

min.44: Ișfan are șansa de a închide meciul după ce rămâne singur cu portarul Flavius Croitoru, însă trage în acesta!

min.45: Se termină prima repriză. FC Argeș intră la cabine cu un avantaj de două goluri.

min.46: Dublă schimbare la CS Mioveni. Au ieșit Krasniqi și Balaur, au intrat Burlacu și Trif

min.46: A început repriza secundă

min.59: 2-1! Antal reduce din handicap cu un șut în vinclu de la 25 m!

min.64: Schimbare la FC Argeș. A ieșit David Meza Colli, a intrat Alin Dobrosavlevici

min.65: Antal trimite în transversală de la 25 m!

min.69: Burnea primește un galben pentru un fault la Tofan

min.75: Vianna trimite în zid din lovitură liberă de la 16 m

min.77: Schimbare la FC Argeș. Iese Vianna, intră Jakolis

min.82: Dublă schimbare la Mioveni. Au ieșit Antal și Carnat, au intrat Kabananga și Coșereanu

min.86: Garita îi scoate în spate lui Ișfan, însă mijlocașul alb-violet trimite peste poartă de la 16 m

min.90: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Bertrand și Ișfan, au intrat Calcan și Crețu

min.90: De la marginea terenului s-au arătat 4 minute suplimentare

min.90+2: 2-2! Cestor nu reușește să respingă balonul din propriul careu, Garutti preia și înscrie!

min.90+4: Pop vede al doilea galben și este eliminat

min.90+4: Se termină partida. FC Argeș și CS Mioveni termină la egalitate, 2-2, în derby-ul județean.

sursa rezumat: Orange Sport