Remiză albă cu liderul ligii secunde

FC Argeș a irosit o bună șansă de a ajunge pe loc de play-off, după ce a terminat la egalitate, 0-0, confruntarea de sâmbătă, de la Mioveni, cu CSC Șelimbăr, liderul ligii secunde.

Încă din prima repriză, piteștenii au încercat să desfacă apărarea ermetică a ardelenilor, însă Șelimbărul a stat destul de bine în teren. După pauză, Argeșul a crescut presiunea pusă pe adversar, iar ocaziile au început sa apară. Cele mai mari oportunități de marca le-au avut Angelov, Rusu, Turda și Tudose, însă aceștia nu l-au putut învinge pe portarul oaspeților din poziții ideale. În ultimele minute ale partidei, piteștenii își puteau trece în cont cele trei puncte, însă Lumbu a scos de pe linia porții șutul lui Mario Tudose. Oficialii echipei noastre au solicitat penalty în două rânduri, după ce doi jucători ai sibienilor au atins balonul cu mâna, însă centralul Iulian Dima nu a acordat nimic. În urma acestui rezultat, FC Argeș a rămas pe locul 8, cu cele 11 puncte, acumulate în opt etape, cu unul mai puțin decât CSC Dumbrăvița, ocupanta locului 6, ultimul care asigură prezența în play-off.

Liga 2, Sezonul 2023-2024, Etapa 8

FC Argeș – CSC Șelimbăr 0-0

FC Argeș: Bucur – Tofan, Turda(cpt)(min.81 Pîrvu), Tudose, Rizzi – Răuță(min.84 Bujor), Panait – Buhăcianu(min.68 Bertrand), Haită(min.46 Rădescu), Rusu(min.81 Babin) – Angelov

Rezerve neutilizate: Straton, Scarlatache, Mitoi, Grigore

Antrenor: Eugen Beza

CSC Șelimbăr: Roșca – Mitrea, Lumbu, Natea, Palmeș – Tudor, Panos(min.69 Luca) – Hernando, Năstăsie(cpt)(min.59 Soare), Monea(min.69 Berisha) – Rotund(min.59 Schieb)

Rezerve neutilizate: Mitrovic, Alexe, Crișan, Moussinga, Vînău

Antrenor: Claudiu Niculescu

Cartonașe galbene: Panait, Buhăcianu, Rusu, Turda,  Angelov / Mitrea, Natea, Berisha

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)

Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti) / A1: Doru Zamfir (Slatina) / A2: Vlad Bârleanu(Bucureşti). Arbitru de rezervă: Marius Bădoiu(Craiova)

Observator de arbitri: Sava Cristian (Bacău)

Delegat de joc: Constantinescu George (Slatina)

min.48: Rusu trimite cu capul din interiorul careului în bratele portarului

min.53: Rusu centrează în fața porții, iar Angelov, din poziție ideală, trimite la o palmă de bara laterală!

min.55: Rusu șutează din 6 m, însă un fundaș ardelean respinge balonul. Argeșenii cer penalti pentru un presupus henț în careu, dar nu primesc nimic.

min.58: Buhăcianu este avertizat cu un cartonaș galben pentru o simulare în careu

min.59: Dublă schimbare la Șelimbăr. Au ieșit Năstăsie și Rotund, au intrat Soare și Schieb

min.61: Mitrea primește un avertisment pentru un fault

min.67: Corner Rădescu, iar Turda reia cu capul peste transversală

min.68: A doua înlocuire la FC Argeș. A ieșit Buhăcianu, a intrat Bertrand

min.69: Încă o dublă schimbare la oaspeți. Au ieșit Monea și Panos, au intrat Berisha și Luca

min.73: Rădescu execută o lovitură de colț, iar Tudose se înalță și trimite cu capul la o palmă peste transversală

min.77: Natea primește un cartonaș galben pentru un fault

min.78: Și Rusu este avertizat tot pentru un fault

min.78: Berisha și Turda primesc și ei câte un avertisment

min.81: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Tofan și Rusu, au intrat Pîrvu și Babin

min.84: Ultima înlocuire la FC Argeș. A ieșit Răuță, a intrat Bujor

min.88: Ianis Pîrvu șutează din întoarcere, de la 14 metri, dar trimite pe lângă vinclu

min.89: Turda reia cu capul în brațul lui Palmeș, aflat la un metru de el. Piteștenii cer din nou penalty, însă și de data asta ”centralul” Dima lasă jocul să continue

min.90: Tudose șutează la poartă, însă un fundaș respinge cu capul de pe linia porții

min.90: De la marginea terenului s-au arătat 5 minute suplimentare

min.90+5: Se termină partida. FC Argeș și CSC Șelimbăr termină la egalitate, 0-0, rezultat în urma căruia echipa noastră rămâne pe locul 8, cu cele 11 puncte, acumulate în opt etape, cu unul mai puțin decât CSC Dumbrăvița, ocupanta locului 6, ultimul care asigură p