Victorie după trei înfrângeri consecutive

După o serie de trei înfrângeri consecutive, FC Argeș să semne de viață în lupta pentru ieșirea din zona retrogradării.

Piteștenii au luat o gură importantă de oxigen, după ce s-au impus la o diferență de două goluri, în disputa cu CSC Dumbrăvița, de joi seară, de la Mioveni, din runda cu numărul 15, ultima din 2023. Grație acestui succes, alb-violeții au reușind să se îndepărteze pentru moment de zona minată a ierarhiei. Argeșenii au avut un start perfect de meci și au reușit să deschisă scorul după doar opt minute. Haită a centrat perfect în careu, iar Tofan, scăpat din marcaj, a trimis în plasă din fața porții. Piteștenii își puteau dubla avantajul până la pauză, însă Rusu, din poziție ideală, a tras paralel cu poarta. Bănățenii au avut și ei o bună șansă de a restabili egalitatea, însă Straton a reușit să scoată de sub transversală șutul lui Tănase. La puțin timp după revenirea de la vestiare, Argeșul a mai punctat încă o dată. Rădescu a centrat perfect în careu, iar Rusu a îndeplinit o simplă formalitate. Bănățenii puteau reduce din handicap pe final, însă portarul piteștean a reușit să rețină în doi timp șutul deviat al lui Sofran. În urma acestui succes, Argesul a terminat prima parte a sezonului pe locul 14, cu o zestre de 18 puncte, parcursul fiind unul dezamăgitor, mult sub pretențiile fanilor și conducătorilor clubului nostru. Piteștenii au cu un punct mai mult decât Metaloglobus București, prima echipă aflată sub linia retrogradării, formație care urmează să întâlnească în Capitală, pe CS Tunari.

FC Argeș – CSC Dumbrăvița 2-0(1-0)

A marcat: Tofan(min.8), Rusu(min.52)

FC Argeș: Straton – Tudose, Turda (cpt.), Balaur – Tofan, Boboc, Rădescu(min.90 Mitoi), Bertrand – Haită(min.77 Babin),  Rusu(min.59 Angelov), Pîrvu(min.59 Dulcea)
Rezerve neutilizate: Bucur – Grigore-Huideș, Ciuciulete, Bg. Lazăr, Orozco
Antrenor: Eugen Neagoe

CSC Dumbrăvița: Trifon – Amariei(min.82 Sofran), Țieranu, Zurbagiu (cpt.), Lalic, Gîsă – I. Tănase, Salhi(min.82 Olaru), Cibi(min.82 Martinov) – Zaluschi(min.69 A. Toroc), Paulevici(min.69 Nortey)
Rezerve neutilizate: P. Toroc – Tismonar, Mercioiu, Ristin

Antrenor: Cosmin Stan

Cartonașe galbene: Rusu, Boboc / Salhi

Stadion: Orășenesc (Mioveni)

Arbitru: Eduard Ioniță(Tulcea) / A1: Daniel Vlase(Galați) / A2: Claudiu Răzvan Tudor(București) / Rezervă: Roxana Timiș(Sibiu)

Delegat joc: Dorinel Dincă(Călărași)

Observator arbitri: Robert Dumitru(Sf. Gheorghe)

Livetext:

min.1: A început partida

min.2: Rusu primește un cartonaș galben pentru un fault

min.8: 1-0! Haită centrează în careu, iar Tofan trimite în plasă din fața porții!

min.25: Robert Boboc primește și el un avertisment pentru un fault

min.38: Yanis Pîrvu îi pasează pe culuar lui Rusu, însă acesta trage paralel cu poarta!

min.44: Straton scoate din vinclu șutul lui Tănase

min.45+1: Se termină prima repriză. FC Argeș intră la cabine cu un avantaj de un gol, diferența fiind făcută de reușita lui Tofan

min.46: A început repriza secundă

min.48: Rusu trage pe lângă poartă de la 20 m

min.52: 2-0! Rădescu centrează în fața porții, iar Rusu pune latul și trimite în poartă!

min.53: Salhi Ouadi este avertizat cu un galben pentru un fault

min.59: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Pîrvu și Rusu, au intrat Dulcea și Angelov

min.69: Dublă schimbare la Dumbrăvița. Au ieșit Zaluschi și Paulevici, au intrat Toroc și Nortey

min.76: A treia înlocuire la FC Argeș. A intrat Babin, a ieșit Haită

min.82: Triplă înlocuire la oaspeți. Au ieșit Cibi, Salhi și Amariei, au intrat Martinov, Olaru și Sofran

min.83: Olaru centrează în careu, Sofran deviază din 6 metri din fața lui Tudose, iar Straton reține în doi timpi, cu emoții

min.90: Ultima schimbare la FC Argeș.  A ieșit Rădescu, a intrat Mitoi

min.90+3: Se termină partida. FC Argeș câștiga duelul cu Dumbrăvița, scor 2-0, rezultat în urma căruia termină prima parte sezonului pe locul 14, cu 18 puncte.

sursa rezumat: Prima Sport