Înfrângere la limită cu bănățenii

FC Argeș a pierdut nemeritat, 0-1, partida de sâmbătă, de la Mioveni, cu CSM Reșița, din runda cu numărul 4 a play-out-ului ligii secunde.

Piteștenii au început bine meciul și puteau deschide scorul după doar două minute, însă Tofan a trimis cu capul în transversală din centrarea lui Șerban. Până la pauză, alb-violeții au mai irosit și  alte șanse uriașe de gol, Tofan și Buhăcianu neputând să-l învingă pe Căpățână din poziții foarte bune. Și reșițenii și-au trecut în cont două oportunități de a marca prin Drăghiceanu și Lascu, însă Straton a fost la post. După revenirea de la cabine, argeșenii au avut o altă uriașă șansa de a marca, însă Buhăcianu, rămas singur cu portarul Reșiței, a tras în acesta! Piteștenii au cerut penalty la un fault evident în careu asupra lui Balaur, însă centralul Marius Bădoiu a lăsat jocul liber. Cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, bănățenii puteau da lovitura prin Burlacu, însă acesta a fost blocat in extremis de Straton. Când meciul se îndrepta spre o remiză albă, căpitanul Andrei Tofan l-a faultat în careu pe Neagu, iar centralul a arătat punctul cu var. Ciprian Rus a transformat lovitura de pedeapsă, iar reșițenii au plecat cu toate punctele de la Mioveni. În urma acestui rezultat, echipa noastră a rămas pe locul 3 al grupei A a play-out-ului, cu o zestre de 30 de puncte, cu patru mai puțin decât Ceahlăul Piatra Neamț și CSM Reșița.

Liga 2, Grupa A Play-out, Etapa 4

FC Argeș – CSM Reșița 0-1(0-0)

A marcat: Ciprian Rus(min.90+1 pen.)

FC Argeș: Straton – Orozco, Balaur, Tudose – Tofan (cpt.), Dinoci(min.76 Nortey), Rădescu, Șerban(min.46 Boboc) – Petrescu, Rusu(min.76 Angelov), Buhăcianu(min.65 Dulcea)
Rezerve neutilizate: Micle – Mitoi, Ciuciulete, Adelin Mircea, Pîrvu
Antrenor: Eugen Neagoe

CSM Reșița: Căpățână – Erico Da Silva, Elton Da Silva, Rimovecz – Gomboș(min.63 Doană), Dudea (cpt.), Isac(min.87 Napoleone), Fota(min.87 Chera) – Lascu, Drăghiceanu(min.87 Rus), Burlacu(min.79 Negru)
Rezerve neutilizate: Mereu – Dolghi, Bărboianu, Sabău
Antrenor: Flavius Stoican

Cartonașe galbene: Tudose / Drăghiceanu, Dudea

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)

Arbitru: Marius Daniel Bădoiu (Craiova). Arbitri asistenți: Răzvan Claudiu Tudor (Bucureşti) și Barna Tamaș Biro (Cernat – Covasna). Arbitru de rezervă: Theodor Oancea Stănică (Bucureşti). Observator arbitri: Bogdan Velicu (Bucureşti); Delegat joc: Mihai Prunariu (Târgu Jiu)

Livetext

min.1: A început partida

min.2: Șerban centrează în careu, iar Tofan reia cu capul în transversală

min.3: Petrișor Petrescu șutează de la 18 m, însă Căpățână reține

min.7: Drăghiceanu trage la poartă de la 10 m, însă Straton prinde balonul

min.31: Buhăcianu pătrunde în careu, trage la poartă, însă Căpățână respinge în corner

min.31: Petrișor Petrescu centrează în careu, Buhăcianu reia cu capul, însă portarul reșițenilor reușește să scoată balonul din vinclu

min.37: Buhăcianu centrează în careu, însă Tofan șutează peste poartă

min.39: Mario Tudose primește un cartonaș galben pentru un fault

min.43: Lascu pătrunde în careu, Straton iese în întâmpinare, însă jucătorul reșițean trimite peste poartă din 6 m

min.45: Se termină prima repriză. Cele două echipe intră la cabine la egalitate

min.46: A început repriza secundă

min.46: Prima schimbare la FC Argeș. A ieșit Șerban, a intrat Boboc

min.47: Boboc trage de la 20 m, însă Căpățână scoate de la rădăcina barei

min.49: Drăghiceanu primește un cartonaș galben pentru un fault

min.60: Buhăcianu pătrunde în careu, rămâne singur cu Căpățână, dar trage în acesta

min.63: Prima schimbare la Reșița. Iese Gomboș, intră Doană

min.65: A doua înlocuire la FC Argeș. Iese Vali Buhăcianu, intră Patrick Dulcea

min.70: Burlacu trece de Balaur, trage la poartă, însă Straton respinge

min.76: Dudea primește un galben pentru un fault

min.76: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Dinoci și Rusu, au intrat Nortey și Angelov

min.79: A doua înlocuire la oaspeți. Iese Burlacu, intră Negru

min.87: Triplă schimbare la Reșița. Au ieșit Drăghiceanu, Fota și Isac, au intrat Rus, Chera și Napoleone

min.90: Neagu pătrunde în careu, încearcă să treacă de Tofan, însă este faultat de căpitanul alb-violeților. Centralul indică punctul cu var

min.90+1: 0-1! Rus transformă penalty-ul și deschide scorul!

min.90+5: Se termină partida. FC Argeș pierde la limită, 0-1, duelul cu CSM Reșița, rezultat în urma căruia echipa noastră rămâne pe locul 3 al play-out-ului, cu o zestre de 30 de puncte.