Argeșul a retrogradat în liga a doua!

După o perioadă de trei sezoane consecutive pe prima scenă a fotbalului românesc, FC Argeș a retrogradat în liga secundă. Piteștenii s-au impus cu 4-2, în returul barajului de menținere/promovare, insuficient însă pentru a putea remonta handicapul de cinci goluri, înregistrat după eșecul din manșa tur, scor 1-6.

Confruntarea de sâmbătă seară, de pe stadionul Orășenesc din Mioveni, a fost una dramatică, cu răsturnări de situație pe tabela de marcaj, dar și cu mulți nervi. Piteștenii au început bine partida și au marcat de două ori prin Tofan și Jakolis. Același Jakolis a avut ocazia de a face 3-0, însă a tras peste poartă din interiorul careului. Dinamo a reacționat cu cinci minute înainte de pauză, Ghezali reducând din diferență după ce a făcut șah-mat defensiva piteșteană. După revenirea de la cabine, Garita a făcut dubla în doar patru minute, iar speranțele suporterilor pentru o ”remontada” istorică renășteau. În minutul 55, Calcan le-a tăiat aripile ”vulturilor”, fiind eliminat după ce a luat al doilea cartonaș galben pentru un fault la jumătatea terenului. Cu o jumătate de oră înainte de final, bucureștenii au mai punctat încă o dată, Pop trimițând cu capul în plasă din centrarea lui Iulian Roșu. În inferioritate numerică, echipa noastră a încercat să revină pe tabelă, însă nu a mai reușit să puncteze.

Superliga Superbet, Baraj menținere/promovare, Manșa retur

FC Argeș – Dinamo București 4-2(2-1)

Au marcat: Tofan(min.15), Jakolis(min.16), Garita(min.48, 50) / Ghezali(min.40), Pop(min.60)

FC ARGEȘ: Straton – Tofan(min.76 Celestine), Turda, Dobrosavlevici, Vianna(min.46 Mimito Biai) – Calcan, Bassong, Zebic, Pîrvu(min.67 Moisie) – Jakolis – Garita
Rezerve neutilizate: Micle – Ene, Oprescu, Dinoci, Ciuciulete, Manole
ANTRENOR: Bogdan Argeș Vintilă

DINAMO: Dujmovic – Giafer, Larrucea, Bena – Moura, Iglesias, N. Roșu, Amzăr(min.90+1 Șerban) – I. Roșu(min.90+1 Florescu), Al. Pop(min.76 Bani), Ghezali(min.85 Țîră)
Rezerve neutilizate: Oncescu – D. Irimia, Al. Irimia, Borcea, Buleică
ANTRENOR: Ovidiu Burcă

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Sebastian Colțescu / A1: Marius Bobe; A2: Constantin Ghiciulescu
Arbitru VAR: Viorel Flueran; Arbitru AVAR: Adrian Popescu

Cartonașe galbene: Calcan, Vintilă, Turda, Straton / Giafer, Bena, Ghezali, Țîră

min.10: Garita reia cu capul peste poartă, în urma unei lovituri de colț

min.15: 1-0! Tofan deschide scorul cu un șut de la 25 m!

min.16: 2-0! Jakolis majorează diferența cu un șut la colțul lung!

min.23: Același Jakolis are șansa de a face 3-0, însă trage peste din interiorul careului mic!

min.26: Calcan este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault

min.37: Vianna trimite puțin peste poartă de la 10 m

min.40: 2-1! Ghezali pătrunde în careu și reduce din diferență cu un șut la colțul scurt!

min.45+2: Giafer primește un avertisment pentru un fault asupra lui Pîrvu

min.45+2: Se termină prima repriză. FC Argeș intră la cabine cu un avantaj de un gol

min.46: A început repriza secundă

min.46. Prima schimbare la FC Argeș. A ieșit Vianna, a intrat Mimito Biai

min.48: 3-1! Lovitură de colt, defensiva bucureștenilor nu reușește să respingă balonul, iar Garita trimite cu capul în plasă din 3 m!

min.50: 4-1! Lovitură de colț FC Argeș, iar Garita trimite cu capul în vinclu !

min.55: Calcan primește al doilea galben pentru un fault la jumătatea terenului și este eliminat

min.60: 4-2! Pop trimite cu capul în plasă din fața porții și reduce din diferență!

min.79: Straton primește cartonaș galben pentru lovirea unui

min.90: Se termină partida. FC Argeș se impune cu 4-2 în returul barajului cu Dinamo, insuficient însă pentru a remonta diferența de cinci goluri înregistrată după manșa tur. În urma acestor rezultate din acest baraj, piteștenii au retrogradat în liga secundă.