Înfrângerea care aruncă Piteștiul pe loc de baraj!

FC Argeș nu se regăsește în acest început de miniretur de campionat. Echipa noastră a suferit prima înfrângere din acest an și a intrat în hora retrogradării după ce a pierdut cu 0-2, confruntarea de duminică, de pe propriul teren, cu FC Botoșani.

Disputa din Trivale a fost influențată de starea gazonului, unul destul de greu, însă moldovenii au fost cei care s-au adaptat mai bine la suprafața de joc. Oaspeții au început partida în forță, însă Straton a reușit să respingă șutul lui Roman II. Botoșaniul a deschis scorul pe finalul primei reprize, Mailat trimițând cu capul în plasă din centrarea lui Mboko. La pauză, staff-ul tehnic al echipei noastre a făcut o triplă schimbare, însă jucătorii nou-intrați nu au venit cu plusul de calitate pe care îl așteptau antrenorii. Moldovenii și-au dublat avantajul pe tabelă în minutul 55 prin același Mailat, jucătorul Botoșaniului transformând o lovitură de pedeapsă acordată în urma hențului comis în careu de către Garita. Replica alb-violeților a fost una palidă, singura oportunitate mai importantă de a marca aparținându-i lui Bertrand. În urma acestui rezultat, FC Argeș a coborât pe locul 13, cu cele 24 de puncte, strânse în 23 de etape, poziție care duce Piteștiul pe loc de baraj.

Superliga Superbet, sezonul 2022-2023, etapa 23

FC Argeș – FC Botoșani 0-2(0-1) A marcat: Mailat(min.43, min.55 pen.)

FC ARGEȘ:  Straton(min.46 Micle) – Tofan(min.58 Boubacar Hanne), Zebic, Brendon, Bassong – Njike, Mimito Biai(min.58 Rizzi) –  Calcan(min.46 Jakolis), Tîrcoveanu, G. Crețu(min.46 Bertrand) –  Garita
Rezerve neutilizate: M. Constantin, Dobrosavlevici, Meza Colli, D. Croitoru
Absenți: Șerban, Turda (accidentat)
ANTRENOR: Constantin Schumacher

FC BOTOȘANI: Ed.Pap – Mboko, Mutombo, Șeroni, Țigănașu – Ivanov(min.90 M. Roman I), Zabou(min.64 Golofca), Dican – Mailat(min.83 Sadiku), M. Roman II(min.90 Patache), Dragu(min.64 Camara)
Rezerve neutilizate: Ducan, E. David, Pinson, Florescu
ANTRENOR: Flavius Stoican

Stadion: „Nicolae Dobrin” (Pitești)
Arbitru: Iulian Dima; A1: Adrian Popescu; A2: Stelian Slabu; VAR: Szabolcs Kovacs; AVAR: Marius Cristian Marchidanu

min.9: Roman II şutează bine pe poartă, dar Straton respinge

min.20: Mailat șutează puternic din preajma careului, însă Straton are  o intervenție salvatoare

min.25: Garita combină în careu cu Tîrcoveanu, însă Pap respinge șutul mijlocașului argeșean

min.26: Mutombo este avertizat cu un galben asupra lui Tîrcoveanu

min.43-: 0-1! Mailat trimite cu capul în plasă după o centrare în careu a lui Mboko!

min.45: Se termină prima repriză. Oaspeții intră la cabine în avantaj după reușita lui Mailat.

min.46: Triplă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Straton, Crețu, Calcan, au intrat Micle, Bertrand și Jakolis

min.51: Tofan primește un cartonaș galben pentru un fault asupra unui adversar

min.54: Lovitură de la 11 m pentru FC Botoșani după ce arbitrul Ionuț Coza a consultat VAR-ul la un henț în careu comis de Garita

min.55: 0-2! Mailat transformă lovitura de pedeapsă și mărește avantajul oaspeților pe tabelă!

min.57: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Tofan și Mimito Biai, au intrat Boubacar Hanne și Facundo Rizzi

min.65: Dublă schimbare la Botoșani. Au ieșit Bohui Zabou și Dragu, au intrat Camara și Golofca

min.69: Mailat este aproape de a face hat-trick-ul, însă șutul său, din interiorul careului trece, puțin pe lângă poartă

min.70: Țigănașu este avertizat cu un galben pentru un fault

min.79: Bertrand șutează puternic, dar nu prinde cadrul porții

min.84: Schimbare la Botoșani. Iese Mailat, intră Sadiku

min.86: Zebic este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault asupora unui adversar

min.90: Dublă înlocuire la oaspeți. Au ieșit Ivanov și M. Roman II, au intrat M. Roman I  și Patache

min.90+5: Se termină partida. FC Botoșani se impune cu 2-0 la Pitești prin Dublă lui Mailat, rezultat în urma căruia FC Argeș coboară pe locul 13, prima poziție de baraj.

sursa rezumat video: Orange Sport