Remiză fără goluri in Trivale

FC Argeș și FC Voluntari au terminat la egalitate, 0-0, în confruntarea de vineri seară, de la Pitești, din meciul de deschidere al rundei cu numărul 14 din Superliga Superbet.

Chiar dacă nu s-a marcat, partida din Trivale a fost una destul de animată, cu ocazii de gol de ambele părți. Piteștenii puteau deschide scorul încă din minutul 3, însă Garita a nimerit transversala. Ilfovenii și-au trecut în cont trei mari ocazii de gol prin Rață, Nemec și Damașcan, însă de fiecare dată Straton a avut parade de excepție. Alb-violeții puteau ”dezgheța” tabela pe finalul primei reprize, însă Garita a irosit un penalty scos tot de el. După pauză, același Garita a irosit două ocazii uriașe într-un minut, la ultima Droppa reușind să respingă de pe linia porții. În ultimele 20 de minute, echipa noastră a rămas în inferioritate numerică, vârful camerunez primind al doilea galben după un fault la Armaș. În urma acestei remize, FC Argeș ocupă locul 9, cu 17 puncte, cu unul mai puțin decât Universitatea Craiova, ocupanta locului 6.

FC Argeș – FC Voluntari 0-0

FC Argeș: Straton – Tofan, M. Constantin, Cestor, Vianna – Nijke, Rainov(min.67 Jakolis), Șerban(min.60 Meza Colli) – Ișfan(min.90 Crețu), Garita, Calcan(min.60 Bertrand)
Rezerve neutilizate: Greab, Dobrosavlevici, Latovlevici, Covaci, Donisa
Antrenor: Constantin Schumacher

FC Voluntari: Popa – Armaș, Matricardi(min.46 Achim), Meleke – Aliji, Droppa(min.82 Florea), Govea Garcia, Costin(min.85 Lopes) – Rață, Nemec, Damașcan(min.82 Tavares)

Rezerve neutilizate: Collado, Andres, M. Popescu, N. Popescu,  Andrei

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: „Nicolae Dobrin”, Pitești

Cartonașe galbene: Garita, Vianna / Popa, Lopes, Meleke, Florea

Cartonașe roșii: Garita(min.72)

Arbitru: Horia Mladinovici / A1: Bogdan Gheorghe / A2: Vlad Bârleanu / R1: Bogdan Dumitrache

min.18: Garita este avertizat cu un cartonaș galben

min.29: Straton are o nouă intervenție salvatoare și blochează șutul lui Nemec care a profitat de o pasă greșită a lui Cestor către propriul portar

min.38: Garita este faultat în careu de Mihai Popa, iar centralul acordă lovitură de la 11 m pentru FC Argeș

min.39: Garita trage pe mijlocul porții, însă portarul ilfovenilor apără lovitura de pedeapsă

min.45: Egalitate după primele 45 de minute

min.46: A început repriză secundă

min.57: Vianna primește și el un cartonaș galben

min.61: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Calcan și Șerban, au intrat Bertrand și Meza Colli

min.66: Aliji trimite cu capul pe lângă poartă din interiorul careului

min.68: A treia schimbare la echipa noastră. Iese Raynov, intra Jakolis.

min.70: Garita reia din fața porții, însă un fundaș ilfovean respinge de pe linia porții

min.73: Garita primește al doilea galben pentru un fault la Armaș și este eliminat

min.77: Meleke este avertizat cu un cartonaș galben

min.81: Dublă înlocuire la FC Voluntari. Au ieșit Droppa și Damascan, au intrat Florea și Tavares

min.85: A treia schimbare la oaspeți. Iese Costin, intră Lopes

min.89: Schimbare la FC Argeș. Iese Ișfan, intra Crețu

min.90: De la marginea terenului s-au arătat 4 minute suplimentare

min.90+1: Florea primește un cartonaș galben

min.90+4: Ultimul fluier al arbitrului. Partida din Trivale se termina cu o remiză albă

sursa rezumat: Orange Sport