De 16 meciuri fără victorie!

Criza de rezultate se adâncește la echipa de fotbal a Piteștiului. FC Argeș a ajuns la 16 meciuri fără victorie după ce a pierdut cu 0-2, confruntarea de duminică, de pe propriul teren, din etapa a doua a play-out-ului Superligii.

Piteștenii puteau marca încă din primele minute, însă lovitura de cap a lui Garita nu a prins cadrul porții lui Popa. Ilfovenii au deschis scorul în minutul 9, Sigurjonsson trimițând în plasă din șase metri, din pasa lui Aliji. Trupa lui Ciobotariu și-a dublat avantajul pe tabelă la nici zece minute distanță după prima reușită, Nemec punctând din centrarea lui Rață. În ultimul minut al primei reprize, Damașcan putea face 3-0, însă șutul său s-a oprit în transversală. După pauză, ilfovenii mai puteau puncta încă o dată, însă Vadim Rață a ratat lovitura de pedeapsă scoasă de Dumiter. Victoria Voluntariului este pe deplin meritată, randamentul echipei noastre pe faza ofensivă fiind unul foarte slab, portarul oaspeților neavând practic ce apăra. În urma acestui rezultat, FC Argeș ocupă locul 9 în play-out, cu 14 puncte, poziție direct retrogradabilă.

Superliga Superbet, Play-Out, Etapa 2
FC Argeș – FC Voluntari 0-2(0-2)

Au marcat: Sigurjonsson(min.9), Nemec(min.17)

FC Argeș: Micle – Tofan, Turda, Dobrosavlevici, Jakolis – Njike(min.46 Șerban), Mimito Biai(min.46 Meza Colli), Calcan(min.81 Bertrand) – Koubemba(min.61 Tîrcoveanu), Jobello(min.61 Gino Oprescu), Garita
Rezerve neutilizate: Micu, B. Da Silva, G. Crețu, B. Hanne
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

FC Voluntari: M. Popa – Ricardinho, P. Matricardi, I. Armaș, – Rață(min.80 Răduț), Sigurjonsson(min.58 Tavares), Meleke, Aliji – M. Lopes(min.84 Paz), Nemec(min.58 Costin), Damașcan(min.58 Dumiter)
Rezerve neutilizate: J. Fernandez, I. Andres, C. Merloi, D. Florea,
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Cartonașe galbene: Micle, Bertrand / Matricardi, Popa

Stadion: „Nicolae Dobrin”, Pitești

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș) / A1: Sebastian Gheorghe (Suceava) / A2: Adrian Popescu (Craiova) / Arbitru VAR: Iulian Dima (București) / Arbitru AVAR: Vladimir Urzică (Piatra Neamț) / R1: Ovidiu Robu (Chitila – Ilfov)

Oservator joc: Viorel Anghelini

Observator arbitri: Iosif Olah

Livetext:

min.1: A început partida

min.5: Jobello centrează în careu, iar Garita trimite cu capul pe lângă poartă

min.10: 0-1! Sigurjonsson deschide scorul cu un șut din careul mic!

min.17: Dobrosavlevici trage de la 35 m, însă balonul nu prinde cadrul porții

min.17: 0-2! Nemec trimite în plasă din centrarea lui Rață!

min.23: Matricardi este avertizat cu un galben după un fault asupra lui Garita

min.37: Koubemba trimite în brațele portarului de la 20 m

min.38: Lopes trimite la o palmă de stâlpul porții din dreapta lui Micle

min.45: Calcan trimite peste poartă din lovitură liberă de la 25 m

min.45+1: Damașcan zguduie bara transversală, cu un șut din interiorul careului mare.

min.45: Se termină prima repriză. Oaspeții intră la cabine cu un avantaj de două goluri

min.46: A început repriza secundă

min.46: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Njike și Mimito Biai, au intrat Șerban și Meza Colli

min.55: Calcan șutează pe poartă de la 25 m, însă Popa reține cu siguranță

min.58: Triplă schimbare la Voluntari. Au ieșit Damașcan, Nemec și Sigurjonsson, au intrat Dumiter, Costin și Tavares

min.60: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Jobello și Koubemba, au intrat Gino Oprescu și Tîrcoveanu

min.71: Dumiter scapă singur cu Micle, trimite către poartă în cădere, însă Tofan respinge de pe linia porții

min.74: La trei minute de la faza lui Dumiter, centralul acordă penalty în urma analizei VAR

min.74: Lovitura de pedeapsă executată de Rață este apărată de portarul Micle

min.80: Schimbare la Voluntari. Iese Rață, intră Răduț

min.80: Înlocuire și la FC Argeș. Iese Calcan, intră Bertrand

min.85: Schimbare la FC Voluntari. Iese Lopes, intră Paz

min.90: Portarul Mihai Popa este avertizat cu un cartonaș galben pentru tragere de timp

min.90+2: Bertrand primește un galben pentru un fault

min.90+4: Dumiter lobează mingea peste Micle, însă Tofan scoate de pe linia porții

min.90: Se termină partida. FC Argeș pierde duelul cu FC Voluntari și ajunge la 16 meciuri fără victorie.

sursa rezumat: Superliga Superbet