FC Argeș termină play-out-ul pe loc de baraj!

FC Argeș va juca barajul pentru menținerea în Superliga României după ce a reușit să termine play-out-ul pe locul 8, cu 24 de puncte, cu unul mai mult decât Chindia, care a remizat cu FC Voluntari, scor 2-2, chiar la meciul inaugural al noii arene din Târgoviște.

Piteștenii s-au impus cu 3-0, în confruntarea de vineri seară, de pe propriul teren, cu Petrolul Ploiești, din ultima etapă a play-out-ului, făcând un prim pas  pentru rămânerea în Liga I. Argeșenii au reușit să deschidă scorul după 27 de minute prin Tofan, însă replica prahovenilor a venit imediat. Brazilianul Jair a fost foarte aproape de a restabili egalitatea, însă șutul său s-a oprit în bara laterală. Imediat după pauză, fanii alb-violeți au trecut din nou prin mari emoții. Irobiso a marcat, însă reușita vârfului petrolist a fost anulată pe motiv de offside, după consultarea VAR. Petrolul a rămas în inferioritate numerică, după ce Moldoveanu a reușit ”performanța” de a fi eliminat în decurs de doar patru minute de la intrarea în teren! Cu 20 de minute înainte de final, oaspeții au mai primit încă o lovitură. Irobiso a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault la jumătatea terenului, iar misiunea echipei noastre devenea mult mai ușoară. Piteștenii au reușit să profite de superioritatea numerică, reușind să își dubleze avantajul prin Jobello. Tabela a fost închisă de Jakolis, mijlocașul croat deranjând ”păianjenul” din lovitură liberă de peste 25 m! Argeșul va întâlni la barajul de retrogradare/promovare pe Dinamo București sau Oțelul Galați, adversarul urmând să fie stabilit după etapa de duminică, ultima din play-off-ul ligii secunde. Prima manșă din barajul de menținere / promovare în Superligă se va disputa pe 27 mai, manșa retur fiind programată pe 3 iunie, ordinea echipelor gazdă urmând a fi stabilită luni.

Superliga Superbet, Sezonul 2022-2023, Play-out, Etapa 9

FC Argeș – Petrolul Ploiești 3-0(1-0)

Au marcat: Tofan(min.28), Jobello (min.86), Jakolis (min.90+3)

FC Argeș: Micle – Tofan, Dobrosavlevici, Zebic, Rizzi(min.63 Jakolis) – Njike(min.75 Mimito Biai), Meza Colli, Bassong(min.90+4 Pîrvu) – Calcan, Jobello, Garita(min.90+4 Koubemba)
Rezerve neutilizate: Micu – Brendon, Crețu, Hanne, Moisie
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

Petrolul Ploiești: Vâlceanu – Mathaus, Meijers, R. Grigore(min.67 Dumitriu) – Doua, Diomande(min.58 Moldoveanu), Jefferson(min.90 Seto), Jair(min.89 Ioniță), Țicu – Irobiso, Grozav(min.89 Bucur)
Rezerve neutilizate: Leitner – Borța, Purtic, M. Rădulescu
Antrenor: Florin Pârvu

Cartonașe galbene: Jobello / Doua, Grozav, Meijers, Țicu

Cartonașe roșii: Moldoveanu(min.62), Irobiso(min.72)

Stadion: Nicolae Dobrin
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui) / Arbitru VAR: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti), Arbitru AVAR: Constantinescu Andrei (Bucureşti)

Observator joc: Marian Bucurescu

Observator arbitri: Nicolae Marodin

Livetext:
min.1: A început partida
min.4: Tofan centrează în forță, însă Vâlceanu respinge din vinclu
min.17: Doua este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault
min.23: Jair trimite peste poartă din 6 m!
min.27: Garita centrează în careu, însă balonul trece fără ca vreun jucător alb-violet să intervină
min.28: 1-0! Calcan centrează în careu, defensiva ploieșteană nu reușește să respingă, iar Tofan trimite în plasă!
min.35: Jair pătrunde în careu, trage la poartă, dar balonul lovește bara laterală
min.38: Meza Colli trimite de la 30 m peste transversală
min.45: Se termină prima repriză. FC Argeș intră la cabine cu un avantaj minim
min.46: A început repriza secundă
min.51: Christian Irobiso trimite în plasă, însă golul este anulat pentru offside după intervenția VAR
min.56: Irobiso şutează bine pe poartă, dar Micle respinge
min.58: Schimbare la Petrolul. Iese Diomande, intră Moldoveanu
min.62: Moldoveanu este avertizat cu un cartonaș roșu pentru un fault asupra lui Tofan și este eliminat! Centralul Bîrsan a avut nevoie de intervenția VAR
min.63: Prima schimbare la FC Argeș. Iese Rizzi, intră Jakolis
min.67: A doua schimbare la Petrolul. A ieșit Gridore, a intrat Dumitriu
min.72: Irobiso primește și el un cartonaș roșu, iar Petrolul rămâne în 9 jucători!
min.75: Schimbare la FC Argeș. Iese Njike, intră Mimito Biai
min.82: Cartonaș galben Gicu Grozav
min.86: 2-0! Jobello majorează diferența pe tabelă din pasa lui Jakolis!
min.90: De la marginea terenului s-au arătat 8 minute suplimentare
min.90+3: 3-0! Jakolis trimite în vinclu din lovitură liberă de la 25 m!
min.90+8: Se termină partida. FC Argeș câștiga cu 3-0 și profită de remiza dintre Chindia și FC Voluntari, scor 2-2. Piteștenii termină play-out-ul pe locul 8, cu 24 de puncte, cu unul mai mult decât Chindia, poziție de baraj!