Un punct meritat!

FC Argeș și Rapid București au terminat la egalitate, 1-1, duminică seară, în Trivale, într-o partidă din etapa a 19-a din Liga 1.

Meciul a avut două reprize diametral opuse, prima cu ocazii mai mari de gol în dreptul Rapidului, Argeșul fiind echipa mai insistentă și mai determinată pe faza ofensivă în a doua. Giuleștenii au început în forță și au deschis scorul încă din minutul 2, Pănoiu fructificând o centrare a lui Kait după ce a profitat de ieşirea greşită a portarului Greab. Argeșenii au restabilit egalitatea în minutul 60, Ionuţ Şerban învingându-l pe Moldovan cu un şut la colţul lung. În minutul 90+3, haitianul Bryan Alceus a avut o ocazie uriașă. Centrarea lui Jakolis a fost reluată bine spre poartă, din cădere, însă portarul Rapidului, Horațiu Moldovan, a avut un reflex excelent și a respins. În urma acestui rezultat, echipa noastră a urcat pe locul 10, cu 22 de puncte, adunate în 19 etape.

FC Argeș – Rapid București 1-1(0-1) Au marcat: Șerban(min.60) / Pănoiu(min.2)

FC Argeș: Greab – Tofan, M. Constantin, Cestor, Jakolis – Meza Colli, Njike – Ișfan, I. Șerban(min.74 Alceus), Calcan(min.81 Vianna) – Garita
Rezerve neutilizate: Micle – Raynov, Donisa, Bertrand, Pîrvu, Celestine, A. Stoica
Antrenor: Constantin Schumacher

Rapid: H. Moldovan – Belu-Iordache, Săpunaru, D. Grigore, Onea – Kait, Crepulja, Emmers – Pănoiu(min.81 Sefer), Dugandzic, Vojtus(min.81 Paul Iacob)
Rezerve neutilizate: Drăghia – Cr. Ignat, A. Ciobanu, Crivac, D. Iordache, Despa, R. Bădescu

min.1: A început partida

min.2: 0-1! Kait centrează în careu, iar Pănoiu profită de ieșirea greșită a lui Greab și reia cu capul în plasă!

min.9: Dugandzic șutează din interiorul careului, însă Greab reține

min.10: Calcan reia de la 20 m pe lângă poartă

min.17: Ișfan trage din colțul careului, însă Horațiu Moldovan este la post

min.18: Belu Iordache primește un cartonaș galben pentru un fault asupra lui Garita

min.25: Meza Colli trimite în brațele portarului de la 25 m

min.26: Dragoș Grigore este avertizat cu un galben pentru un fault

min.43: Crepulja trimite la o palmă de poarta lui Greab

min.44: Tofan încasează un galben pentru un fault din spate

min.45: Prima repriză se prelungește cu 1 minut

min.45+1: Se termină prima repriză. Rapid intră la cabine cu un avantaj de un gol

min.46: A început repriza secundă

min.52: Garita șutează din interiorul careului, însă Moldovan reține

min.60: 1-1! Goool FC Argeș! Ionuț Șerban restabilește egalitatea cu un șut din interiorul careului!

min.63: Garita centrează în careu, însă, Calcan talonat de Belu Iordache, reia pe lângă poartă

min.73: Prima schimbare la FC Argeș. Iese Ionuț Șerban, intră Bryan Alceus

min.80: A doua înlocuire la FC Argeș. Iese Andreias Calcan, intră Fabio Vianna

min.80: Dublă schimbare la Rapid. Au ieșit Pănoiu și Vojtus, au intrat Antonio Sefer și Paul Iacob

min.86: Jakolis primește și el un cartonaș galben

min.90: Moldovan respinge cu piciorul șutul lui Alceus și își salvează echipa de la înfrângere

min.90: Se termină partida. FC Argeș și  Rapid București termină la egalitate, 1-1, rezultat în urma căruia echipa noastră urca pe locul 10, cu 22 de puncte, acumulate în 19 etape.

sursa rezumat: Prima Sport