Calificare meritată în sferturile Cupei României!

Cu trei juniori în primul unsprezece, dintre care Andrei Stoica debutant la seniori, FC Argeș s-a calificat în sferturile Cupei României după ce a reușit să se impună cu 2-1, în confruntarea de miercuri seară, de pe propriul teren, cu Universitatea Craiova, din etapa a treia a grupei D.

Disputa din Trivale a fost una spectaculoasă, cu ocazii mari de ambele părți, dar și cu ratări monumentale. Oltenii au început în forță meciul, Nistor fiind foarte aproape să deschidă scorul cu un șut plasat, respins însă de pe linia porții de Tofan. Mateiu le-a dat emoții alb-violeților când șutul său a lovit bara laterală.  Replica echipei noastre a fost dată de Ișfan, însă lovitura de cap a acestuia a trecut la o palmă de bară. La puțin timp după pauză, Craiova a deschis scorul cu lovitura de cap a lui Screciu, însă bucuria oltenilor avea să fie de scurtă durată. Argeșul a întors situația de pe tabelă în decurs de doar cinci minute! Bertrand a restabilit egalitatea după ce a profitat de o respingere greșită a defensivei oaspeților, iar Tofan a adus fericirea în tribune cu un o ”torpilă” în vinclu. Cu cele 5 puncte acumulate, FC Argeș a terminat grupa pe locul 2 și merge în sferturile competiției KO alături de FC Hermannstadt, ocupanta locului 1, cu 6 puncte.

FC Argeș – Universitatea Craiova 2-1(0-0) Au marcat: Bertrand(65), Tofan(69) / Screciu(55)

FC Argeș: Micle – Tofan, M. Constantin(min.46 Cestor), Dobrosavlevici, Viana(min.66 Crețu) – Raynov(min.46 Calcan), Alceus – Bertrand, Njike, Stoica(min.46 Garita) – Ișfan(min.66 Meza Colli)

Rezerve neutilizate: Greab, Pîrvu, Covaci, Celestine    Antrenor: Constantin Schumacher

Universitatea Craiova: Popescu – Căpățână, Da Silva(min.75 Cîmpanu), Mitrea – Screciu, Mateiu, Nistor, Vătăjelu –  Baiaram(min.18 Roguljic), Markovic(min.68 Rivaldo Ferreira), Ivan

Rezerve neutilizate: Rusu, Papp, Benga, Sala, Florescu, Danciu      Antrenor: Mirel Rădoi

Cartonașe galbene: Alceus, Garita / Baiaram, Da Silva, Mitrea

Arbitru: Szabolcs Kovacs / A1: Mircea Orbuleț / A2: Adrian Vornicu / Arbitru VAR: Bogdan Dumitrache / Arbitru AVAR: Ciprian Danșa

Observator arbitri: Marian Salomir

Delegat joc: Felix Grigore

Livetext:

min.1: A început partida

min.5: Baiaram este avertizat cu un cartonaș galben pentru un fault asupra lui Vianna

min.18: Prima schimbare la Craiova. Iese Baiaram, accidentat, intră Roguljic

min.24: Mateiu zguduie bara laterală cu un șut de la 25 m!

min.25: Cartonaș galben Melo Da Silva

min.33: Ișfan trimite cu capul pe lângă poartă din 6 m

min.42: Mitrea reia cu capul pe lângă poartă în urma unei centrări în careu

min.42: Alceus este avertizat cu un galben pentru un fault la jumătatea terenului

min.45+2: Prima repriză se termină cu un scor alb

min.46: A început repriza secundă

min.46: Triplă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Raynov, Stoica și Marius Constantin, au intrat Calcan, Garita și Cestor

min.48: Cartonaș galben Bogdan Mitrea

min.48: Și Garita este avertizat cu un galben

min.55: 0-1! Nistor execută o lovitură de colț, iar Screciu se desprinde din marcaj și deschide scorul cu o lovitură de cap!

min.65: 1-1! Goool FC Argeș! Bertrand profită de o bâlbâială în defensiva oltenilor și înscrie din careul mic!

min.66: Dublă schimbare la FC Argeș. Au ieșit Vianna și Ișfan, au intrat Crețu și Meza Colli

min.68: Schimbare la Universitatea Craiova. A ieșit Markovic, a întrat Rivaldo Ferreira

min.69: 2-1! Goool FC Argeș! Tofan trimite o ”torpilă” care se duce direct în vinclu!

min.75: Schimbare la oaspeți. Iese Da Silva, intră Cîmpanu

min.86: Roguljic șutează peste poartă din preajma careului de 16 m

min.90: De la marginea terenului s-au arătat 3 minute suplimentare

min.90+3: Se termină partida. FC Argeș se impune cu 2-1 și se califică în sferturile Cupei României!

sursa rezumat: Prima Sport